Závojského vila


Dům č.9 vlastnil v Doubravníku v první polovině 19.století Dominik Zawojski, rodem Polák, který býval lokajem u neznámé vrchnosti.
Z této rodiny pochází syn Felix, narozený roku 1848, jehož životní osudy jsou opravdu pozoruhodné.

Po ukončení školní docházky odešel jako velmi mladý do světa.
Někde v Rakousku se vyučil krejčím a po vyučení šel pracovat do Vídně. Ve svém oboru vynikal nad jiné dělníky svými schopnostmi a příjemným vystupováním, takže pozvání do Paříže na sebe nenechalo dlouho čekat.

Tam pracoval jako zástupce velké firmy a často cestoval po celém světě. Navštívil Indii, Persii, Tunis a jiné země. Na Riviéře byl jako doma...
Často s humorem prohlašoval, že objel celý svět a ukazoval známým jako suvenýr bumerang - památku na pobyt v Austrálii.

Jakmile nabyl dostatek zkušeností a zvládl několik cizích jazyků, založil v Karlových Varech vlastní krejčovský závod. Zaměstnával kolem 30-ti zaměstnanců a závod řídil zcela sám. Měl noblesní vystupování, takže ve společnosti karlovarské smetánky byl automaticky považován za příslušníka šlechtických kruhů.

Jako padesátiletý se oženil s Marii Stenpierovou, akademickou malířkou, pocházející z početné polské rodiny žijící v Budapešti. V Karlových Varech postavili na hlavní třídě poblíž vřídelního pramene honosný, několikapatrový dům.

Jeho zboží bylo vždy prvotřídní a ve vzorné kvalitě, takže mezi jeho zákazníky patřili i anglický král a perský šach. Od šacha obdržel šlechtický titul a vysoký řád s diplomem, který ho opravňoval mít dvě manželky.
Dále byl jmenován c.k. dvorním dodavatelem, kteréhož titulu se dostalo opravdu jen vynikajícím firmám...

Když dostatečně zbohatl, zcela změnil životní styl. Svůj dům v Karlových Varech prodal Živnostenské bance za více než milion korun a odstěhoval se zpět do Doubravníka, kde na místě rodného domu nechal postavit nádhernou vilu.



zdroj: L.Mazáč, B.Bukal - DOUBRAVNÍK