Lesy městyse Doubravník [9]
Průběh letošní zimy se velmi podobá loňskému roku, kdy v České republice řádil orkán Kyrill. Větrné počasí se tedy dalo očekávat a skutečně, o víkendu 1. a 2.března přišla pohroma. Největší polom v rozsahu minimálně 50 m3 se nachází v oddělení 128C9. Les mýtního věku ve svahu nad Skorotickým potokem za obcí Černvír. Nestabilní porost na podmáčeném svahu lehce podlehl bořivému větru a výsledek vidíme na přiložené fotografii.
O něco výše, nad hranicí 500 m.n.m je oddělení 326G11, kde nacházíme stromy ve stáří 110 let. Tento porost ve stádiu vyspělé, velmi tlusté kmenoviny, je poškozen minimálně. Snad díky přítomnosti zpevňujících listnáčů (Dub, Buk). Na celé ploše najdeme jen několik lokálních vývratů. Méně než 10 stromů.
Rovněž za hřebenem Vinohradu na svazích obrácených k Bělči je několik skupinových vývratů - převážně však slabý, nekvalitní smrk (Picea abies) znehodnocený hnilobou. Některé z těchto kmenů budou využity jako kůrovcové lapáky pro zachycení první vlny náletu lýkožrouta smrkového (Ips typographus). Tak a naši cestu po lese zakončíme v Sutinách a Pasíčce na doubravnickém katastru. Jak víme z dřívějších článků, dožívají zde na příkrých svazích jednotlivé výstavky chřadnoucích jedlí - (Abies alba) (+140 let). A právě tyto mohutné stromy většinou padly vichřici za oběť.
Dobré zakořenění v puklinách skalnatého podloží nedovolí větru vyvrátit strom s klasickým kořenovým balem. Kmen je obrovskou silou ulomen takřka na pařezu, čímž dochází k znehodnocení prakticky celé oddenkové části. Tolik tedy stručná zpráva o stavu obecních lesů. Prioritou č.1 je nyní uvolnění přístupových cest a jakmile si polom tzv. "sedne" - včasné vytěžení poškozeného dříví, abychom se vyhnuli kůrovcové kalamitě očekávané v letních měsících.
O celé situaci byl informován odborný lesní hospodář Ing. Petr Kunčík, který naše lesy dozoruje. Sledujte doubravnické stránky.Petr Koukal |