Lesy městyse Doubravník [13]
V třináctém pokračování seriálu "Lesy městyse Doubravník" uzavřeme kapitolu "Duby v okolí Doubravníku". Z našeho hlediska je podstatné, že nad uvedenými borovicemi se již tehdy vypínal mohutný Dub zimní (Quercus petranea). Ze svého stanoviště na příkré skále ve výšce 420 m.n.m. shlíží na sousední Černvír v údolí řeky Svratky. Drží vartu, řekli-by naši předkové.
Výše zmíněné borovice byly v 80-tých let minulého století postupně káceny a současně byla zahájena obnova porostu.
Jeho stáří může být podobné jako u jeho kolegů popsaných dříve, ovšem stanovištní podmínky na chudé skále mu nedovolily příliš vyrůst. Je z našich dubů, které jsme zatím obešli, nejmenší a v pomyslné tabulce zaujímá poslední místo. Laicky změřená výška činí 19 metrů. Obvod kmene 223 cm. Největší průměr ve výčetní tloušťce 1,3m je na dalším obrázku. V ose východ - západ je zjištěná hodnota 72,5cm.
Ačkoliv je "Dub na Pusté" ve vzrůstu poslední, zajímavý je jeho habitus - celkový vzhled. Ze všech zmíněných se totiž nejvíce přibližuje pěstebnímu ideálu se zdůrazněním souměrné koruny na dostečně dlouhém a kvalitním kmenu. Ideální míry 30-60-901) ovšem zdaleka nemá. Při bližším ohledání však i zde vidíme neúprosný běh času. Koruna začíná od spodních větví postupně prosychat, místy lze spatřit i plodnice dřevokazných hub. Známá skutečnost, že dub sto let roste, sto let plodí a sto let schází dává tušit, ve které vývojové fázi se strom právě nachází.
Inu, hraje se poslední třetina a ve finále je i naš seriál, v němž jsem chtěl čtenářům tyto nádherné stromy představit. I stalo se, pokud jste dočetli až k tomuto místu. Na úplný závěr snad ještě malé Post Scriptum. Je pozoruhodné že jakkoliv je Lípa v dnešní době považována za strom Slovanů, přesto v jejich bájesloví nacházíme častěji zmínku právě o Dubu než o lípě.2) Zajímavý je i značný počet místních názvů. Podobně lze sledovat četnost osobních příjmení (Doubek, Dubský, Doubrava, ... z Dubé, atd.) A pak je tu celá plejáda lidových písní, v nichž se o dubu nebo o mladém doubku pojednává. Pod dubem došlo k setkání knížete Oldřicha s krásnou Boženou4) a mnoho z nich nese do dnešních dnů přízviska panovníků či slavných osob.5). Tolik odbočka do historie. Přeji všem čtenářům hezké předjaří. Petr Koukal Poznámky: 1) princip 30-60-90, 2) kniha Dějiny lesů v Čechách, J.A. Chadt-Ševětínský, r.v. 1895 3) Jména místní v Čechách, na les upomínající sborník r.v. 1891 4) Dub Oldřich na Peruci u silnice k Slavětínu okr. Louny. 5) např. Žižkův dub na vrchu Ledňov (529 m.n.m.) nad Lomnicí, |