Krajina s vlky - Rapsodie šedých stínů


Nová kniha Jaroslava Monte Kvasnici.

"Skvostná kniha, která se čte jedním dechem! Jsem šťastný, že jsem se na ní mohl výtvarně podílet." Tak charakterizoval novou knihu našeho spolupracovníka Jaroslava Monte Kvasnici jeden ze současných nejvýznamnějších odborníků na karpatské šelmy - terénní zoolog, výtvarník a spisovatel Ludvík Kunc. "Jsem plný dojmů: věděl jsem sice, že to nebude "jen o vlcích", ale že to bude mít takové nádherné přesahy do toho nejprazákladnějšího člověčenství, krásy spojení člověka s přírodou a šelmou, moudrostí, bajek, citátů, dobrodružství, to je opravdu prostě fantastické," horoval o nové knize s nadšením hudebník, hudební kritik a spisovatel Lubomír Müller.

Monte Kvasnica je s Doubravníkem spojen již přes deset let. Po takovou dobu již k nám přijíždí a pobývá se svými dvěma aljašskými malamuty. Ostatně kdyby byl Kvasnica Indián, jmenoval by se určitě "Tenstěmapsama", vždyť právě tak je mnoha našimi občany nazýván a "identifikován".

Spisovatel J. Monte Kvasnica se celoživotně zabývá šelmami psovitými. Posledních deset let spojil síly s fotografem Filipem Chludilem, aby společně propátrali bývalá i současná vlčí území nejen evropského kontinentu. Mnohaleté úsilí vyústilo v unikátní dvoudílnou publikaci Krajina s vlky; patrně nejcelistvější "vlčí práce", která dosud vzešla z českého pera. V září letošního roku vyšla kniha první - Krajina s vlky - Rapsodie šedých stínů, která shrnuje poznatky vlčí etologie, výchovy mláďat, způsoby lovu i vlčí komunikace, repatriace vlků v Yellowstonu, životu vlků v Bělověžském pralese, návratu vlků do Beskyd; vše je doplněno autentickými poznatky z divočiny slovenských hor, italských Abruzz, z jordánské pouště atd. a konfrontováno s nejmodernějšími poznatky vědy.

V prosinci 2009 vyjde kniha druhá: Krajina s vlky - Honba za přízrakem Gévaudanu, 

která se mimo jiné zabývá vlčími mýty a legendami, charakteristikou dalších psovitých šelem, chovem vlků v zajetí a především poutavým příběhem expedice Gévaudan 007, na které se autoři vydali ve stopách neobjasněné tragedie údajného vlčího monstra (s největší pravděpodobností však lidského devianta), které řádilo ve Středofrancouzském masívu ve druhé polovině 18. století.

Výpravné publikace doprovází mnoho unikátních fotografií Filipa Chludila a ilustrací Ludvíka Kunce.

Knihy je možno objednat v nakladatelství Vojtěch Smidek - Élysion, Mokré 170, 370 01 České Budějovice;
www.elysion.cz
e-mail: sw@elysion.cz
nebo na telefonech 776 871 400 a 723 357 914.