Doubravnické hody ve školce


Tradičních hodů se v trochu netradičních formách ujali žáci a děti ve škole a školce:

Čí só hody, naše hody, pojď, má milá, do hospody...

zpívali pod májí stárci a stárkové o hodové neděli a zpívaly také děti z mateřské školy ještě celý další týden po hodech. Vždyť to byla velká sláva pro celou vesnici! Děti sledovaly přípravy doma i venku, povídaly si o hodech a těšily se na nedělní průvod i na atrakce na náměstí. Hned v pondělí ráno nám sdělovaly své zážitky - samozřejmě hlavně ze skákacího hradu, obrovské skluzavky nebo trampolíny. V průvodu hodových krojovaných účastníků děti tradičně nejvíc zaujala figura "velkého panáka", potom koně s bryčkou, muzikanti a tanečníci (byl zaznamenán krásný dětský výraz "hodaři") a také jejich kamarádi, kteří tvoří veselou chásku vesnických dětí v krojích. A právě toho paní učitelky využily a půjčily si do školky nejmenší kroje z výbavy někdejšího folklorního souboru "Doubraváček". 

V pondělí po hodech jsme si s dětmi prohlížely fotografie a videozáznam hodů z minulých let, abychom si navodily správnou atmosféru této doubravnické slavnosti. Došlo i na stavění máje - posloužily nám k tomu velké dřevěné kostky, dlouhá tyč, obruč a barevné fáborky z krepového papíru. Do práce se zapojily všechny děti. Potom bylo zapotřebí vyžehlit a nachystat kroje - to byl úkol hlavně pro děvčátka. Žehlily se sukně, halenky s nabíranými rukávy, zástěry a šátky. Pan Jirčík by měl radost!

A po svačině vypuklo velké hodové chystání. Děti se oblékly do krojů: děvčata měla na sobě modrotiskové šaty s bílou halenou a zástěrkou nebo pruhovanou růžovobílou sukénku a bílou halenku a na hlavě šáteček. S chlapeckým krojem byl trochu problém - ke kalhotům z režného plátna chyběly košile. Díky ochotě rodičů nám byly zapůjčeny bílé chlapecké košile a celkový dojem tanečníků dotvářel fešácký klobouk.

Protože krojů nebylo dost pro všechny, musely se děti později vystřídat. Ale byly velmi nadšené, převlékání je bavilo a kroje se jim moc líbily. Kolem máje ve třídě si pak naši malí "hodaři" zatančili známé tanečky, zvládli dokonce i tanec ve dvojicích! Naštěstí nám přálo pěkné počasí, a tak jsme vyrazili i na "hodový průvod" k opravdivé máji do parku. Tam jsme si na pódiu zahráli, zazpívali a zatancovali. Tak se nám hody nadvakrát vydařily! 


Alena Šikulová