Domy, které již v Doubravníku nenajdete [4]
V tomto dílu nás započatý systém postupu dle popisných čísel zavede na Horní Rakovec.
a zůstalo zde po něm volné místo.
Další dům, jenž ve své původní podobě zanikl, aby udělal místo novému modernímu bydlení, je č.p. 56. Bohužel nemám k dispozici fotografii, na které by byl zachycen, pouze na této z roku 1920 je v sousedství domu u Stejskalů vidět část střechy.
Tento dům byl zbourán v roce 1923 a postaven zde byl dům v dnešní podobě.
Z druhé strany Stejskalova domu stával štítovou zdí natočen k silnici dům č.p. 58 , jak je vidět na fotografii z roku 1944.
Tento dům byl zbourán a na tomto pozemku pan František Bílý postavil dům č.p. 185.
Za potokem Rakovcem stával dům č.p. 62. Není zachycen na žádné fotografii a tak jeho podobu nám přibližuje malba Stanislava Bělíka. Dům byl zbourán v roce 1964.
Druhá fotografie ukazuje místo, kde stál.
Vracíme se zpět na náměstí, kde naproti škole přes silnici stával dům č.p. 79. Tento dům získala v roce 1922 Společnost lidového domu, která z hospodářských budov ve dvoře vybudovala pro nově vzniklý spolek Orel tělocvičnu a divadelní sál. V roce 1936 tato společnost vybudovala pro potřebu družstva Zemědělské družiny obilní skladiště. V přední budově svého času sídlila i četnická stanice, byl zde peněžní ústav Kampelička, Obchod se smíšeným zbožím Františka Sádeckého, střihárna oděvů a později v patře byty. Naposledy prodejna mléka, pečiva a zeleniny. Na fotografii z roku 1928 je Lidový dům nazdoben k příležitosti zastávky prezidenta T.G. Masaryka na jeho cestě z Brna do Žďáru nad Sázavou 16. června 1928.
V roce 1948 byla činnost spolku Orel zakázána a majetek zkonfiskován.
V roce 1971 získala budovu do majetku obec, která plánovala adaptaci budov na obchodní dům, kinosál apod.
Bohužel nakonec zvítězilo zbourání budov a postavení nového obchodního domu, který ovšem do historického náměstí příliš nezapadá.
Tak také vzala za své krásná sgrafita v průčelí domu, provedená malířem Karlem Němcem z Nového města na Moravě, žákem Aloise Kalvody. Lubomír Čech |