Svojsíkův závod 2011


V květnu jsme se zúčastnily okresního kola skautských závodů v Újezdě u Brna, kde jsme se umístily na druhém místě a postoupily jsme do krajského kola, které se konalo nedaleko Vyškova.

Dlouho jsme se rozhodovaly, jestli tam pojedeme nebo ne, protože některé holky měly třídní výlety apod. a musely by jet rovnou z výletu na Svojsíkův závod, což by bylo velmi náročné. Nakonec jsme se rozhodly, že pojedeme!

V pátek 10. 6. jsme se sešly v 16 hodin na nádraží v sestavě: já, Anča, Kečitka, Bystrouška a Amazonka. Cesta vlakem ubíhala celkem rychle, z Vyškova jsme jely autobusem do Ruprechtova, odkud jsme šly pěšky do Maliné. Jakmile jsme dorazily do tábořiště, tak jsme se zaregistrovaly. Docela mě překvapilo, že mělo hodně lidí problém vyslovit náš název družiny: WOKIHINAGI (při registraci jsem to musela hláskovat :-D) - nám to však nevadilo, byly jsme prostě jako vždy originální a středem pozornosti ;-). Po zaregistrování jsme si šly postavit stany, poté probíhalo hodnocení modulu výpravy (kontrola stavby stanů) a kdo chtěl, tak se mohl jít naučit pracovat s GPS. Večer byl nástup, kde nám řekli, ať se převlečeme do maskáčů nebo do nějakého krycího oblečení a jdeme k hlavní bráně. U hlavní brány se rozdělily všechny družiny do skupin a šly jsme hrát po skupinkách různé hry - naše skupina hrála hry: gordický uzel a fackovanou. U her jsme se docela dost nasmály a poté jsme vyrazily na cestu, kterou nás vedl jeden z organizátorů a měl v ruce louč, protože už byla tma.

Po cestě jsme se zastavovaly na několika místech, kde vždy seděl nějaký starší pán a předčítal nějaký příběh z období 2. světové války. Když jsme přecházely od jedné zastávky k druhé, tak jsme slyšely z lesa výbuchy a výstřely (celovíkendový závod měl totiž téma 2. světové války). Na posledním úseku cesty jsme si měly zavázat oči a jít dál chyceny za ruce. Pak nám řekli, ať si sedneme na zem a čekáme. Následovalo sundání šátků z očí a krátké "představení - divadlo"- stály jsme všechny v několika kruzích kolem obrovského ohniště a dostaly jsme dopisy, které trochu hořely. Po tomto zahájení šly holky přivítat Ijí, Pony a Alíka, které přivezl Bred, a pak se šlo spát.

V sobotu ráno jsem vyrazila na stanoviště: soustředění, které jsem měla na starost ještě s dvěma vedoucíma. Družiny měly za úkol si vybrat jednoho nejlepšího v této disciplíně a ten šel střílet "airsoftkou" na terč. Moje holky mezitím vyrazily na cestu a psaly mi SMSky, když se jim něco povedlo anebo nepovedlo. Když jsem přišla po celém dni stráveném na stanovišti zpět do tábořiště, tak mi holky vykládaly zážitky. Večer následovalo několik programů, z kterých jsme si mohly vybrat (např: krčma, kde hrála a zpívala kapela; pouštění videoreportáží o odboji za 2. světové války, které si každá družinka měla před závodem nachystat; přednáška o válce,...)

V neděli ráno jsme si zahrály závěrečnou hru, kde hrálo hlavní roli gestapo. Po hře jsme se sbalily a šly jsme na nástup, kde se vyhlašovaly výsledky. Tak nějak jsme si neuvědomovaly, že už vyhlásili několik umístění a pak když jsme uslyšely, že nejsme ani páté nebo čtvrté, tak jsme se začaly radovat! Umístily jsme se na krásném třetím místě a jako cenu jsme dostaly stolní hru ACTIVITY.

Jsem na holky moc pyšná, jelikož jsme jely na tento závod se především zúčastnit a užít si ho. Holky si dokázaly, že na to mají a i přes to, že byl závod náročný, umějí podat výborný výkon!

Gratuluji holkám za krásné umístění v okresním i krajském kole Svojsíkova závodu!

Magda Šenkyříková