Co dělali turisté v létě


Léto je samozřejmě dobou dovolených. Každý si svoji dovolenou tráví po svém, turisté ji většinou věnují svému koníčku. Nejinak tomu bylo v minulých měsících i u členů odboru Doubravník Klubu českých turistů.

Čtyři členové odboru strávili tradičně dovolenou na kolech, tentokrát v jejich zájmu byla jižní Morava, konkrétně Hodonínsko, Veselsko a Hradištsko. Za tři a půl dne jim na tachometrech, ale i v nohách, přibylo 209 kilometrů.

Dvě přespolní členky odboru (občanky Borače) absolvovaly dovolenou také na kole, ale s jiným kolektivem. Jejich třídenní putování o celkové délce 297 km vedlo Lednicko - Valtickým areálem a okolím Pálavy.

Doubravnický odbor měl zastoupení i na 21. ročníku Mezinárodního týdne turistiky na Valašsku s centrem ve Vsetíně. Účastníci putovali Moravskoslezskými Beskydami, Valašskem, Lašskem a také v okolí slovenské Čadce. V průběhu šesti dnů ušli 107 km.

Modrá trička doubravnických turistů bylo vidět i na pochodech světové organizace International Marsching League (IML) v italském Arenzánu a v Seefeldu v Rakousku.

Jednotliví členové trávili dovolenou v Jeseníkách, na Českomoravské vysočině, v oblasti tzv. České Kanady, v Chorvatsku, na Slovensku i jinde.

I v době dovolených a prázdnin se konaly první sobotu v měsíci pravidelné vycházky. V červenci byla vycházka součásti autobusového zájezdu na Vysočinu. Pod názvem Z Doubravníku k Doubravníku účastnici prošli trasu od obce Vepřová kolem rybníku Doubravník přes Radostín a po naučné stezce Kolem Velkého Dářka ke Škrdlovicím. Po krátké zastávce ve žďárském zámku stihli účastníci zájezdu i doubravnickou část Pernštejnských slavností.Doubravničtí turisté u rybníka Doubravník

Vycházka to byla velice zajímavá, protože průvodcem byl doc. Ing. Jan Lacina, Csc., který fundovaným, ale zároveň poutavým výkladem zaujal všechny účastníky. Je třeba ještě dodat, že doubravnickým turistům byl průvodcem na jejich vycházkách již po třetí, a přislíbil svoji účast na vycházce i v příštím roce.

Pozn. všechny fotografie z této vycházky najdete zde  

Srpnová vycházka nevybočila z tradice. Jejím cílem byla i letos výstava Výtvarné léto v Železném. Do Železného se šlo z Čebína a první zastávkou byla rozhledna na Čebínce, samozřejmě s výstupem na rozhlednu, vycházka končila po 12 km na tišnovském nádraží. A i když byla doba dovolených a prázdnin, účastnilo se 13 turistů.

Premiérové byly společné účasti členů odboru na dálkových pochodech. Cestami Jaroslava Haška v okolí Světlé nad Sázavou poslední letošní srpnovou sobotu šlo pět členů odboru, o týden později pochodu Havlíčkobrodská padesátka se účastnilo 9 členů.

Ale i turisté mají více zájmů. Například předseda odboru, který se týden věnoval svému dalšímu koníčku, mimo turistiky je to archeologie.

A co chystají doubravničtí turisté na zbytek roku ?

  • 28. září bude autobusový zájezd do Kutné Hory.
  • Vycházka první říjnovou sobotu, tedy 1. října, povede po Vysočině - zatím je plánována trasa Nové Město na Mor.- Tři studně - Medlov - Nové Město. Do Nového Města i zpět se pojede vlakem.
  • Na 8. října se připravuje autobusový zájezd na dálkový pochod Slováckými vinohrady.
  • Listopadová vycházka, samozřejmě první soboru v měsíci, bude v okolí Tišnova a povede i přes Květnici.

A v plánu nechybí tradiční předvánoční zájezd, ten je ve stádiu příprav.


Josef Ondroušek
- ok -