Divadlem k přírodní učebně


Dvakrát nevstoupíš do téže řeky, praví klasik, my jsme se o to pokusili.
Na konci loňského školního roku jsme s dětmi nacvičili divadlo, a protože mělo velký úspěch, představení se opakovalo v pátek 21.9. O tom, jaký z něj měli pocit herci, si můžete přečíst z jejich zápisů.

Budulínek

V pátek 21.9.v 18:00 v sokolovně bylo představení Budulínek. Hráli jsme my třeťáci a taky druháci. Hodně nás to bavilo, hlavně když lidi tleskali. Bylo pro nás obtížné se koukat na ty ostrý světla a bolely nás nohy. Sólo zazpíval Ondra Švec a pan učitel, který hrál i kytaru. Chceme poděkovat panu Truhlářovi za výborný doprovod. Díky panu zvukaři byly naše hlasy lépe slyšet. Představení mělo velký úspěch.

Napsali: Matěj Liška, Julie Rozbořilová,
Anna Truhlářová, Jan Roučka 


Divadlo Princezna ze mlejna,

je myslím nejpovedenější školní představení, v jakém jsem hrál i jaké jsem viděl. Například Eliška, Veronika Jůzová - Všechno se jí povedlo a vypadala dost věrohodně až na její černé vlasy, které má mít Eliška blonďaté. Nebo Jindřich, Adriana Nečasová - Její vtipná hláška: "Já jsem si myslela, Tedá myslel..." určitě všechny pobavila. Čertovi Dominiku Hamplovi se zase podařilo upadnutí ocasu a také vystihnul skvěle situaci větou: "Víš co ženský dovedou...?!" Vystoupení čertice Markéty Smutné rozhodně smutné nebylo, hlavně když z ní měl být "chcíplej čert". Vodník, Verča Musilová - Řekla větu: " ... ona je takovej ANDĚL" tak procítěně, že se čert úplně lekl a druhej Vodník - Julie Vojtová nakonec dodala: "Připravíme hostinu, jakou tady měli nedávno Smutní nebo Navrátilovi!" Belzeba - Dominika Zadražilová a Vodněna - Zuzka Lamrová byla opravdu sehraná dvojka a na konci i hádavá. Zpívat před obecenstvem není zrovna jednoduché, ale Čarodějnice Verča Roučková to zvládla na výbornou. Kouzelná babička - Pavča Uhrová byla opravdu kouzelná a s Domčou Zadražilovou zazpívali krásný duet. Kníže - Dan Ondra vznešený pán spolu s Žánem - Dominikem Kropáčkem působili jako páni ze zámku. Věta "To je škandál!" nám zní v uších ještě teď. Otce Jindřicha - Pavla Humpolu musíme ocenit za hraní s rukou v sádře a Děvčata - Verču Dvořáčkovou a Zuzku Lamrovou, která nás rozesmála zakopnutím o trakař, také nesmíme dávat stranou. A samozřejmě nesmíme zapomenout na režisérky - Ivu Rösslerovou a Evu Hertlovou, bez kterých by představení nebylo možné. A nakonec já Pantáta, otec Elišky, jsem se při představení i dosyta najedl.

Josef Macků, 5.třída 


Divadelní představení o Elišce ze mlejna se odehrávalo v pátek 21.9. V Doubravníku na sokolovně v 18:00. Jednou ve škole nám učitelé oznámili, že lidi si přejí znovu vidět Elišku ze mlejna. Tak jsme si rozdělili role a začali jsme trénovat. Veronika Jůzová: Eliška, Dan Ondra: kníže, Pavlína Uhrová a další... Každé úterý jsme trénovali páťáci a čtvrťáci s učitelkami. V pátek jsme neměli moc hodin, protože jsme si to opakovali. Až večer jsme měli trému jako hrom, ale zvládli jsme to. A dost jsme se smáli. Dostali jsme moc moc velkou velikánskou pochvalu od našich rodičů a od učitelů. Konec.

Zuzka Lamrová, 5. třída


Na několika místech v Doubravníku visely plakáty a na nich byla napsaná věta: Děkujeme za dobrovolné vstupné, které použijeme na vybudování přírodní učebny. Na co jste tedy přispěli svým dobrovolným vstupným?

Přírodní učebnu jsme si začali budovat sami na nevelkém pozemku za školou. Napsali jsme projekt na získání dotace z Ministerstva životního prostředí, který předpokládá spolupráci učitelů, rodičů i dětí. Dosud nemáme výsledek, ale s rukama založenýma nesedíme.

Prostor není rozlehlý, proto zušlechtíme každý kousek, abychomjej mohli využít pro všech našich 41 dětí 1. - 5. třídy. Pozemek je majetkem zřizovatele, který naši snahu podporuje. Až dosud ležel ladem a nebylo v našich silách ani finančních možnostech jej upravit ke svému obrazu. Kdysi byl zatravněný, ale vzhledem k tomu, že není pravidelně sekán, je zaplevelený.

Hlavním organizátorem je pan učitel Roučka, který už o prázdninách navrhl altán a za podpory několika tatínků připravil dřevo, které nám darovala obec. Rodiče společně s dětmi natřeli první trámky a v hodinách pracovních činností a v družině budeme v natírání pokračovat. Podlaha se už také rýsuje díky tatínkům z Borače a tak když to dobře půjde, bude altán do zimy pod střechou. Dovnitř chceme umístit lavice a stolky, na stěnu hasičky, tedy bok altánu, pověsíme magnetickou tabuli, mříž okna využijeme také k zachycení materiálů. V rohu zahrady bude stát dřevěná králíkárna pro školní živočichy - králíka a morče. No a pak samozřejmě několik záhonků, kde si děti budou pěstovat plodiny, které si samy navrhnou, v plánu je hmyzí domeček, bylinková spirála, tunel z vrbového proutí, jabloň, keře... 

...a tak se pomalu rýsuje náš sen o přírodní učebně, který už máme několik let v hlavě, a který začíná mít konkrétní podobu. K výročí 110 let školy na jaře se s ním budeme snad moci pochlubit veřejně. A proto děkujeme všem, kteří nás jakkoli podpořili ať už vstupným do divadla, prací, radou, finančním darem nebo pomoc plánují. Snům se má jít naproti. Bez Vaší pomoci bychom stáli na místě. Děkujeme.

Eva Hertlová