Jako bratři Čapkové


V loňském roce při týdenním tématu "na poště" měly děti za úkol vytvořit příběh ztraceného dopisu. Jako motivace sloužila Pošťácká pohádka od Karla Čapka. Určitě si vybavíte, jak pošťák hledal Mařenku, které měl doručit dopis od Frantíka a prošel pěšky celé Čechy i Moravu. Markétka Smutná, tehdy čtvrťačka, napsala pohádku Čáp nebo balík a sama si ji také ilustrovala, tedy Karel i Josef Čapkovi v jednom. Stojí za přečtení:

ČÁP NEBO BALÍK?

Byla jednou jedna pošta, která měla veliký problém. Někdo poslal balík, ale na balíku nebyla adresa, jenom jméno Lída Kouřimová 223. Jenomže to nestačilo, řekl pošťák Jára. Zatímco pošťáci to probírali, majitelka dopisu říká ve svém domku dětem, že k nim má přiletět čáp. Děti mají velikou radost. Pan šéf na poště říká Járovi, že to musí risknout a musí najít nějakou paní Lídu Kouřimovu 223. Co měl Jára dělat, musel. Tak tedy šel. Už mu jen zbývala dvě města v Jihomoravském kraji.

Prošel první, na druhý pokus to musí být! Došel ke správnému domku, zrovna Lída zalévala kytky na zahrádce. A čeká na čápa, ale neletí a neletí. Pan Jarda si toho všimne a říká: Milá panenko, co vás může trápit, když tak hezky svítí sluníčko? Lída říká: Měl přiletět čáp. Aha, říká pošťák, tak víte co? Rozbalte si tento balík. To stejně nemá cenu, povídá. Ale tak to zkuste. Jak se Lída kouká na balík, vykřikne: To je mé jméno! Že by babička z Konína něco posílala? Tak to rozbalte, říká netrpělivě pošťák. Jak tak rozbaluje, vykřikne, ježkovy voči! To nebudou oči, TO JE MIMINO! Místo čápa balík, no teda, zavolá celou rodinu. 

A mají z toho velikou radost a pošťák taky!