Jak si poradit s dluhy


Protože půjčování a život na dluh je fenoménem posledních let a ne u každého taková půjčka končí bez problémů, dovoluji si vám předložit pár námětů k promyšlení. Snad těchto pár řádek bude dobrým vodítkem pro ty, kteří o větší finanční půjčce uvažují nebo se dokonce díky ní již dostali do problémů.

Spousta lidí by si chtělo koupit vše hned bez ohledu na svou finanční situaci. K tomu jim nahrávají desítky nabídek bankovních půjček, stovky nebankovních a možnosti uzavření spotřebitelských úvěrů. Jen zlomek lidí si uvědomuje rizika dluhové pasti (dluhové spirály), která dokáže naprosto zničit život.

Dluhová past, jinými slovy dluhová spirála se nazývá proces, kdy se člověk stává předluženým a nezvládá již splácet své pohledávky. Dluh neustále narůstá až do obludných rozměrů.

Jak se do dluhové spirály můžete dostat?

Na samém počátku stojí většinou spotřebitelská půjčka od bankovní instituce. Když nastane nějaká nečekaná událost, která ohrozí schopnost splácet tuto půjčku, lidé jsou schopni si v panice vzít druhou, třetí půjčku. Po nějakém čase, když nastanou problémy se splácením půjček, se tito lidé dostanu do registru dlužníků. Tito lidé jsou již pro banky tabu. Proto jejich jediným (zdánlivým) východiskem jsou nebankovní instituce a různí lichváři s výrazně horšími podmínkami. V konečném důsledku jsou lidé schopni dát do zástavy dům či byt kvůli relativně nízké částce, kterou nejsou v této situaci schopni nikdy splatit. Proto dluhová past.

Mezi nejnebezpečnější patří úvěry do 10 tisíc a půjčky s dobou splatnosti kratší než 3měsíce. U těchto bychom měli být nanejvýš opatrní a nebát se požádat o pomoc někoho známého, kdo se v dané problematice vyzná. To, že vlastníte občanský průkaz a jste svéprávní ještě neznamená, že rozumíte úvěrové problematice.

Do dluhové pasti se však můžete dostat i při nezaplacení pokuty, poplatku anebo nevhodným zacházením s kreditní či debetní kartou. Naskakující penále a účtované částky jsou často natolik vysoké, že je nemá šanci splatit ani člověk s průměrnou mzdou. Proto je nutné vše na začátku rychle řešit domluvou, ještě než je pohledávka předána dále.

Dluhová past vás pohltí zejména v případě, pokud kombinujete více typů úvěrů - například bezúčelové spotřebitelské půjčky, nákup zboží na splátky či rychlé půjčky před výplatou. Stačí, abyste onemocněli, přišli o zaměstnání nebo se rozvedli s partnerem a tíha závazků vás položí.

Pokud již problémy nastaly, kdo může pomoci?

Bezplatné poradenství nabízí:
občanské poradny - u nás nejbližší na poliklinice v Bystřici nad Pernštejnem
(tel.:566 688 227)
poradny nabízející odborné sociální poradenství - např. poradna PORTA v Tišnově
(tel.: 534 008 134)
Odborníci, kteří vám zajistí komplexní péči, jejich služby jsou však zpoplatněny:
(prvotní finanční analýza je zdarma)
Oddlužovací centrum, které má pobočky po celé republice a je možné odborníky pracující s touto problematikou oslovit telefonicky bezplatně a nonstop na telefonním čísle 800 401 000

Pobočka pro Jihomoravský kraj:
Brno
Sukova 49/4
602 00 Brno-město

Oddlužovací specialista, který je ochoten za vámi přijet domů či na smluvené místo:
Magdalena Ďurčiová
Mobil: +420 773 834 629
e-mail: m.durciova@oddluzovacicentrum.cz

Provozní doba: Po-Pá: 09:00 - 17:00

Mimo otevírací dobu jsou v provozu nonstop zelené linky (800 401 000)
Více na: http://www.oddluzovacicentrum.cz/


Za komisi sociální a zdravotní,
Anna Truhlářová