Advent z pohledu žáků základní školy


Jak prožíváme adventní dobu
Adventní dobu prožíváme tak, že si prvně vyrobíme adventní věnec. Ten máme většinou z jehličí, ale letos jsme udělali perníkový. Hned bych ho snědl! Když je věnec hotový, koupíme svíčky a mašličky. Až je věnec úplně hotový, dáme doprostřed stolu a postupně každou neděli zapalujeme svíčky.

Jako druhé pečeme cukroví, např. perníky, linecké nebo žabí hubičky. Jako třetí se chystáme na Vánoce.

Tomáš Urbánek


Jak prožíváme advent

Adventní čas začal 29. listopadu. První adventní neděli zapalujeme 1. svíčku. Ten den jdeme do kostela pro požehnání. Zaděláváme na cukroví a uklízíme dům. Adventní čas je pro nás důležitý, protože očekáváme Ježíška. Pořádají se adventní trhy, ve škole máme besídku. Město je vyzdobené vánočními ozdobami. Těšíme se na Vánoce a vánoční prázdniny.

Jan Maloň


Adventní období

Adventní období u nás začíná pečením perníčků a chystáním vánoční výzdoby domu. Vyrábíme adventní věnec na stůl. Každou neděli jdeme s lucerničkou do kostela. U dveří nám ministranti zapálí svíčku v lucerničce a jdeme s průvodem až před oltář, kde se postupně každou neděli zapalují adventní svíčky. U nás doma také zapalujeme svíčky na adventním věnci. Chystáme papírový betlém, píšeme dopis Ježíškovi, pečeme vánoční cukroví, uklízíme, posloucháme vánoční koledy a díváme se na pohádky. Píšeme vánoční přání a někdy také chodíme do lesa dávat do krmelců kaštany a jablka. Celá rodina se těší na narození Ježíška.

Natálie Šenková


Jak slavíme advent

Před první nedělí si vyrobíme adventní věnec. Kolečko omotáme jehličnatými větvičkami, na ně nasadíme ozdoby a svíčky. Při nedělní večeři zapálíme první svíčku. Těšíme se na Mikuláše a přemýšlíme, co předvedeme. Jednoho dne nachystáme těsto a uděláme perníky. 16. prosince oslavíme moje narozeniny. Někdy na advent přijede babička. Když je sníh, jedeme na lyže. Každý chystá dárky a snaží se je dobře schovat. Každý den si přečteme jeden příběh z adventního kalendáře a postavíme kousek betléma. Vyzdobíme byt vánoční dekorací. A když hoří čtyři svíce na adventním věnci, těšíme se na Štědrý den.

Matouš Janda


Jak prožívám advent

Vždycky se probudím, dívám se na pohádky a pak pečeme cukroví. Máme hodně druhů. A takhle to probíhá celé dva týdny. Na třetí advent se probudíme a začne předvánoční úklid. Potom dokupujeme poslední dárky. Ten čtvrtý advent se před obchody objeví veliké vany s kapry. Koupíme kapra, který váží kolem 3,5 kg. Stromeček nekupujeme, ale hledáme u dědy v lese. Pak ho uřízneme a naložíme na vůz od auta. Na Štědrý den klepneme kapra, táta ho vykuchá a hodí nám takovou bublinu, kterou rozšlápneme. Ale Džesina ji minule rozkousla.

Jaroslav Uher