Vody v krajině ubývá


Vody v krajině ubývá. Na tom se shodují obyvatelé z různých koutů naší krásné a vzácně rozmanité země, kteří léta pozorují řeky, potoky a potůčky, do kterých se dřív chodili celé léto koupat a dnes, s příchodem modernizace a balené vody není, v tom jejich kdysi vodním ráji vody ani po kotníky.

Shodují se na tom žel i odborníci, tedy ti, jimž se stalo zaměstnáním sledovat vodu v krajině, dělají to denně a již roky, majíc tedy k dispozici měření a jasná pozorování.

Studánek poutníkům jakoby též již nebylo třeba, když si leckde po cestě k lesu či v něm zakoupí balenou certifikovanou zaručeně ozónovanou vodu, nejlépe s příchutí či rovnou bublinkami a rozhodně bezpečnou, prostu všeho, co běžně stejně jest v našem vzduchu, na povrchu věcí, v potravinách, čili v nás.

Čistá voda, ze studánky, z místa, které nás, coby výletníky občerství zelení, rozmanitostí, stínem, lesními jahodami, vůní bezu a děti zabaví šťavelem kyselým, voda vyvěrající právě z toho místa, jemuž děkujeme a obdivujeme se, dokonale chlazená a dokonale lahodná. Má chuť, vůni, svěžest, kouzlo lesa a místa... stačí si vybavit, jaký výraz blaženosti rozhostí se v nás, když po cestě lesem potkáme Studánku... a když nadto voda v ní a pitná je, co hrdlo ráčí.

Studánka přinesla kouzlo i k nám do Křížovic, a věříme, že to nám lidem všem je studánka místem kouzelným, cosi mateřského v něm, co přesahuje pouhý zdroj pitné vody. Již v těch pojmech je tak rozdílná síla. Zdroj pitné vody. Studánka.

Vybrali jsme cestu návratu k tomu, co dává smysl a nadto radost lidem.

Se zbudováním křížovického vrtu, z nějž pohodlně a velmi příjemně přichází voda do všech našich domků, se ale zároveň stalo, že voda přirozeně tekoucí a vyvěrající kamsi zmizela.

Naštěstí je v nás, a my jsme nezapomněli, jak cenná je voda pro člověka, a hledáme zdroje síly, motivace, peněz i lecjaké jiné energie, která pomůže vrátit alespoň tu část, která se ještě hlásí o slovo a pozornost.

Na pozemku místního iniciátora a znalce prostředí jsou hned tři studny, které je možné obnovit.

Na cestě z Černvíra do Křížovic je pak viditelná kaluž, do které proudem teče voda ze svahu, pramen, který má sílu a nenechal se udolat. Naštěstí. Vše se sešlo pro život náš tak šťastně, že se v jednu pravou chvíli potkaly potřebné síly. Ondra Veškrna, který je autorem myšlenky na obnovení studánek a studen, nejlépe i potoka, zkrátka čehokoli, co navrátí vodu zpět lidem, Nadace Via, která financně i mentorsky podporuje projekty zlepšující životy lidí bdělých a my, souhrnem všichni ostatní, kteří máme rozhodně zájem být při tom a pomoci si k čisté pramenité vodě, jak jen lze.

Jsme na začátku cesty, a je to cesta, která slibuje nádherné výhledy, voňavé louky, blízká a radostná setkání s lidmi, náročné výstupy, po kterých zůstane radost z překonání sebe i kopce, cesta, na které nejsou turistické značky, takže balíme do batůžků kompas a buzolu a pojďte prosím vás s námi, kdož jste je nezapomněli používat.

Tahle cesta má ale zároveň jasný cíl. 

Za rok nejpozději se vydat cestou Černvír - Křížovice a na ní moci vděčně spočinout minimálně u jedné obnovené studánky. Těsně pod Křížovicemi pak najít studnu na pozemku, který bude kultivovaný s ohledem na potřeby lidí i divočáků, snem největším tam je snad i jezírko či využití mokřadu, což teď posuzují krajinářští kujóni.

Časem by se nám tuze líbilo potkat krásnou studánku i na cestě Křížovice - Doubravník, zatím je to smělý, ale velmi radosti plný sen, tušíme jej ve tmě před sebou a opatrně se rozkoukáváme, jaký se nám na světle ukáže být?

Voda čistá, která mizejíc probouzí v nás vděk za to, že vůbec je, úctu k tomu, jak je nám potřebná a jak moc je nám životodárná a radost z toho, když je a je jí ještě dostatek.

Snad jen, zůstat bdělí, protože lidé jsou schopni podnikat různé bláznivosti a dlouho hledat poměrně šílené umělé zdroje čehokoli, než si přiznají problém a najdou sílu jej řešit mnohem pomalejší, ale o to trvalejší vždy cestou. Zůstat bdělí k tomu, co dává smysl, co je přirozené a co je tedy potřeba vzít za naši práci tady.

Zveme vás kohokoli, kdo chcete být při tom a stojí-li jakýkoli váš čas i um za studánkové dobrodružství, přidejte se k nám napsáním na email lipovedrevo@gmail.com, anebo oslovením kohokoli z nás.


Zuzana Škyříková