Robinsoni Doubravník


Uplynulý skautský rok 2017/2018 byl pro nás jubilejní, slavili jsme 20 let od první oddílové schůzky. Na podzim jsme se rozrostli o osm členů, bylo nás tedy 53 registrovaných členů, z toho 36 dětí do 15 let. Na počest výročí jsme v říjnu vysadili strom na Zahradě ticha.

Zahajovací výpravu jsme podnikli do Lomnice, se skauty a skautkami jsme se podívali na Šumavu, Vánoce jsme společně oslavili v klubovně na tradiční vánoční besídce. Nový kalendářní rok pro nás opět začal plesem, na jaře jsme se celý oddíl vypravili na víkendovku do Čučic. Proběhly již tradiční akce pro Doubravník jako Den Země a Den dětí.

Naše jarní činnost, převážně nás vedoucích, se týká především přípravy tábora. Letos jsme po osmi letech změnili tábořiště. Místo na Babák k Nové Vsi u Nového Města na Moravě jsme na konci června odjeli stavět tábor k Bolešínu. Tábořiště je ještě o něco blíž než to předešlé, což se ale hodilo vzhledem k převozu materiálu na stavěčku z klubovny v Doubravníku. Letos byla stavěčka o to náročnější, že jsme na novém tábořišti neměli žádné stavby z minulých let. Děkujeme rodičům a všem, kteří nám přijeli se stavěním a převážením věcí pomoct.

Na táboře nás bylo celkem 47, z toho 33 dětí, což je počet, který jsme za osm let na Babáku nikdy neměli. 

Na každém táboře máme celotáborovou hru, téma, ve kterém motivujeme etapové hry. Letošní tábor byl na téma Pána prstenů. Obvykle děti rozdělujeme do týmů, které mezi sebou soutěží. Tento rok děti plnily etapy po družinkách (světlušky, vlčata, skauti, skautky) a jejich hlavní snahou bylo co nejméně podléhat špatnému vlivu a pokušení Prstenu. Jejich cestu za zničením Prstenu jim znesnadňovaly různé překážky v podobě černých jezdců nebo Gluma. Nakonec ale všechny družinky odolaly a Prsten byl zničen. Kromě celotáborové hry jsme na táboře hráli bojovky, nejoblíbenější hru Bränball, ale taky děti pomáhaly v kuchyni a v noci držely noční hlídky, na kterých úspěšně ubránily tábor při dvou přepadech.

Měli jsme speciální návštěvu v podobě skautů z Nizozemska, kteří přijeli do České republiky a chtěli vidět, jak vypadá tábor českých skautů. Byla to zkušenost přínosná pro obě strany, zjistili jsme, jak vypadá skautská činnost v Nizozemsku, co máme stejné a co naopak úplně jiné. Oficiálně nám do skautské rodiny přibylo jedno vlče, tři světlušky, pět skautek a čtyři skauti, kteří složili na táboře slib. Děkujeme všem vedoucím i dětem za opět skvělý tábor.

Pokud byste se chtěli podívat na fotky, jak to u nás na táboře vypadalo, nebo zavzpomínat na parádní dva týdny v červenci, na facebookových stránkách Robinsoni Doubravník najdete odkaz.

Tábor pro nás byl letos částečně v duchu změn, ve kterém budeme pokračovat i v dalším skautském roce. Po 5 letech Pú (Vítek Hertl) končí ve funkci hlavního vedoucího, nadále ovšem zůstává členem oddílu a bude se částečně na oddílové aktivitě podílet. Funkci hlavní vedoucí oddílu po něm přebere Pony (Dorota Šikulová) a společně s oddílovou radou budeme v činnosti pokračovat. Za uplynulý rok děkujeme všem vedoucím, hlavně rádcům i dětem, že vás skaut stále baví. Za uplynulých pět let děkujeme Vítkovi za všechno, co pro nás dělal a doufáme, že za 20 let bude někdo opět sázet strom na Zahradě ticha.

Jednou skautem, navždy skautem.


Dorota Šikulová