Staré dobré časy


Již pár týdnů uplynulo od oslav stoleté "babičky Republiky", kdy se po celé zemi konaly koncerty, shromáždění, ohňostroje a další doprovodné akce. V některých městech byly uspořádány tematické výstavy, a tak jsme se svezli na retro vlně a v Doubravníku také vystavovali.

Prvotní nápad vzešel ze školy, ale protože všichni zaměstnanci měli spoustu práce s "Hastrmanem", jak je popsáno na jiném místě, velmi ochotně se do příprav zapojila Hanka Navrátilová. Za to jí patří velký dík, protože výstavu nazvanou "STARÉ DOBRÉ VĚCI" připravila téměř celou sama.

Znamenalo to sehnat, vypůjčit, navozit, rozmístit, vystavit a ukázat všechny ty staré dobré věci od dekorativních předmětů přes kuchyňské potřeby a dobové technické vymoženosti až po zemědělské nářadí. Tato výstava byla k vidění v tělocvičně Bednaší školy o prodlouženém víkendu na konci září. 

O měsíc později jsme využili dalších volných dní - podzimních prázdnin - a do školní jídelny nastěhovali druhou výstavu. Už její název "STOLETÍ PRO DĚTI" napovídal, o čem bude: o dětech a pro děti. Její zahájení jsme spojili s letošním lampionovým průvodem, který tradičně končívá na školní zahradě. Netradičně si tak mohli účastníci průvodu prohlédnout výstavu hraček, pomůcek, oblečení a potřeb pro děti, které nám zapůjčili doubravničtí občané ze svých sbírek, skříní a půd. Všem zapůjčitelům děkujeme, protože díky nim jste mohli obdivovat, prohlížet, vzpomínat, ale hlavně si hrát!

A věřte, že si zdaleka nehrály jenom děti… Na výstavách se většinou nesmí na exponáty sahat, ale tady to bylo přímo povinné! Byly tu různé hry, hlavolamy, hračky, knížky, a mnohé z nich přes svoje stáří krásné, použitelné, v zachovalém stavu, zkrátka vhodné ke hraní. A tak, než dospělí oprášili své vzpomínky na to, co měli doma, co používali jejich rodiče nebo prarodiče, jak to vypadalo a kdy to vyhodili, děti si prostě a jednoduše hrály.

Kdo aspoň jednu z těch výstav navštívil, jistě rád zavzpomínal na staré dobré časy, na svoje mládí, na svoje hračky, na předměty, které pamatuje z dětství. A to byl vlastně záměr: přijít, zastavit se, poohlédnout se, zklidnit se v dnešní uspěchané době. Komu se to podařilo, gratulujeme, ještě jednou děkujeme za návštěvu a děkujeme také všem, kteří se podíleli na hlídání obou výstav.


Alena ŠikulováFoto: