all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

Doubravník


Oficiální stránky městyse

Doubravník
  Dnes je: 20.08. 2019 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Mobilní rozhlas:
logo mobilní rozhlas

Bezpečný internet:
logo internet pro seniory

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Dřevořezba
Valtr Baxa
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Najdete nás zde:
  49°25'31.10" NWGS-84
  16°21'07.14" E
  313 m.n.m.

Naposled přidané:
    včera  Úřední deska
- Záměr prodeje pozemku
15/08/19 Současnost
- Petice k záchraně do...
25/07/19 Zastupitelstvo
- Usnesení č.ZM-7/2019

Krátké zprávy:
    dnes  DSO Tišnovsko
- TyJáTr FEST 2019
16/08/19 obec Olší
- Uzavírka silnice 385
06/08/19 SDH Doubravník
- Branný den
Celý přehled   [7]

Dotační program:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2019

Zpravodaj DSO
Zpravodaj DSO Tišnovsko
05/2018 ve formátu *.pdf

Zpravodaj MAS
Zpravodaj MAS Brána Brněnska
04/2017 ve formátu *.pdf

RSS kanál:
 InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
- PoHodová devítka -...
- Konec léta na zámk...
- Výstava mladých kr...
- Kuřimská cyklostezka
- Po kůrovci hrozí d...

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   Z D E

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Poměry v Doubravníku po zrušení roboty

20.12.2007

Myšlenky francouzské revoluce doutnaly mezi lidmi po celé Evropě a projevovaly se otevřenými nepokoji v různých zemích. V Rakousku dospěla situace až tak daleko, že po nepokojích ve Vídni říšský sněm (přestěhovaný do Kroměříže) robotu zrušil.

Na Moravě bylo poddanství zrušeno již 9. června 1848. Toto rozhodnutí bylo následně potvrzeno říšským zákonem ze 7. září 1848 a doplněno různými dalšími rozhodnutími.

Bylo zrušeno poddanství a ochranný vztah k vrchnosti, odstraněn rozdíl mezi dominikálními a rustikálními pozemky, zrušeny všechny naturální dávky, roboty, platy, desátky a laudemie, právo na dříví a právo pastvy, nucený odběr piva, a kořalky atd.
Dále byla bezplatně a bez náhrady zrušena všechna práva a povinnosti plynoucí z poddanského svazku a z patrimoniální jurisdikce, pastva na úhorech a strništích, robota podruhů a domkářů usedlých na poddanské půdě, právo myslivosti na cizím pozemku, robota hončí, právo odúmrtí, právo předkupní, právo vrchnosti na taxy a akcidencie, dvorní sirotčí služby, přádelní povinnosti, činže za lovení ryb a některé protislužby vrchnosti jako byl např. příspěvek na lékaře a porodní báby, poskytování podpor poddaným, povolování pastvy v panských lesích, vedení soudní a politické správy, vybírání kontribuce.

Celou akci prováděla na Moravě Zemská komise pro vyvázání, jíž podléhalo nejprve 19, později 30 komisí okresních. Doubravník patřil ke komisi v Bystřici nad Pernštejnem. Zemská komise ukončila svoji činnost 24. března 1853 a veškeré spisy jsou dodnes uloženy ve Státním oblatním archívu v Brně.

Byly to skutečně převratné události, které prožívali naši předkové v roce 1848 a v letech následujících. Vždyť to nebylo jenom zrušení roboty, ale změna celého společenského řádu i způsobu hospodaření - zejména v zemědělství.

Tímto obdobím skončilo období feudalismu a vládnoucí třídou se stala místo šlechty buržoazie. Rychtáři, jako zástupci vrchnosti, pozbyli svoji pravomoc v obci. První volby po roce 1848 byly v Doubravníku provedeny 24. července 1850. Tyto volby byly veřejné a každý musel veřejně prohlásit koho volí.

Volební právo měli jen občané, kteří platili daně a podle jejich výše měl dotyčný počet hlasů. Prvním starostou v Doubravníku byl zvolen energický rolník Antonín Pleský z čís. 26. Při druhých volbách dne 19.2.1861 se dostal do čela obce Leopold Keller, majitel tkalcovské manufaktury v čís.6.

Zpočátku se naráželo na různé obtíže, protože dříve mnohé věci vyřizovala přímo vrchnost. Nyní se obec musela o vše starat sama. Naši lidé již nechodili na Pernštejn, ale do Tišnova, kde bylo zřízeno okresní hejtmanství, okresní soud a berní úřad.

V roce 1850 byla dokončena stavba radnice, započatá ještě za časů roboty v roce 1845. Místo starých představitelů nastoupili noví, zvolení podle volebního řádu. V této budově, na doubravnickém náměstí čís. 75, se úřadovalo až do července roku 2001, kdy byla správa obce přemístěna pod střechu nově opravené tzv. "staré školy".


zdroj: Leopold Mazáč - Doubravník za časů robotyCelý článek | přečteno 2.871 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
© 2004 - 2019