all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

Doubravník


Oficiální stránky městyse

Doubravník
  Dnes je: 21.09. 2019 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Mobilní rozhlas:
logo mobilní rozhlas

Bezpečný internet:
logo internet pro seniory

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Dřevořezba
Valtr Baxa
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Najdete nás zde:
  49°25'31.10" NWGS-84
  16°21'07.14" E
  313 m.n.m.

Naposled přidané:
19/09/19 Současnost
- Nábor hráčů do týmu...
03/09/19 Úřední deska
- Veřejná vyhláška...
31/08/19 Fotogalerie
- Bekyně velkohlavá

Krátké zprávy:
17/09/19 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 23.…
09/09/19 MUDr. Minářová
- Změna ordinační doby
05/09/19 E.ON Česká...
- Oznámení o přerušení …
Celý přehled   [8]

Dotační program:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2019

Zpravodaj DSO
Zpravodaj DSO Tišnovsko
05/2018 ve formátu *.pdf

Zpravodaj MAS
Zpravodaj MAS Brána Brněnska
04/2017 ve formátu *.pdf

RSS kanál:
 InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
- 10 otázek a odpově...
- Fanouškům piva se ...
- Předškoláček - od...
- SAMIČKA PANDY ČERV...
- Nepsané pravidlo p...

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   Z D E

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Spor s Františkem Pospíšilem o nákladní auto

27.03.2009

Jak spletitá cesta vedla k vlastnictví první automobilové stříkačky pro doubravnické hasiče popisuje tehdejší kronikář Leopold Mazáč v kronice takto:

Zajímavý a vleklý spor měla obec s Františkem Pospíšilem, obchodníkem z Popůvek čís.81, p.Bosonohy, o nákladní auto. Obec neměla spolehlivou stříkačku. Motorová stříkačka z r. 1929 nevyhovovala, protože musila být tažena koňmi.Na základě jednání s okres. úřadem Brno - venkov jako úřadem dohlédacím bylo obci přiděleno nákladní auto zn. Praga - druh LKW, typ LN, policejní značka PB-17488, jehož majitelem byl Frant, Pospíšil z Popůvek. Odhadní cena dle odhadní listiny X4-590-43 ze dne 3. 5. 1943 mu byla zaplacena. Za rekonstrukci auta k účelům hasičským byla firmě F.L. Jelínek v Doubravníku zaplaceno 10.545 K. Motorová stříkačka z r. 1929 byla namontována na toto auto a vůz vhodně upraven.Zbylou karoserii a budku koupil Němec, obchodník v Novém Městě na Mor. asi za 12.000 K. Na rekonstrukci auta byla poskytnuta podpora 26.000 K.

Dekretem presidenta republiky č.5/1945 Sb.z. a nař. o neplatnosti některých právních jednání v době okupace byly všechny převody movitostí i nemovitostí prohlášeny za neplatné. To se týkalo i tohoto nákladního auta a p. Pospíšíl prostřednictvím svého právního zástupce Dr.J. Krče z Brna žádal vrácení auta v původním stavu zpět. Jeho žádost považoval MNV za oprávněnou, ale nemohl jí vyhovět. Uvést auto do původního stavu bylo nemožné a bez stříkačky obec také nemohla být. Pospíšil potom žádal doplatek 9.969 Kčs jako náhradu úroků a skutečné ceny auta a pneumatik. Předseda MNV byl tomuto řešení nakloněn, protože uznával jeho požadavek. V MNV ale zvítězil názor nedávat mu ani Kčs.Bylo v té věci potom mnoho jednání u ONV, ZNV, Zemské hasičcké jednoty, mnoho schůzí MNV a rady MNV, osobního jednání s p. Pospíšilem v Doubravníku i v Brně, mnoho výslechů osob na koupi auta zúčastněných.

Nakonec p. Pospíšil obnos 40.500 Kčs, který za auto obdržel, zaslal obci do záložny, obec zase jemu zpět. Po jednání u ZNV 10.1.1946 trval p. Pospíšil na tom, aby mu auto bylo vráceno v původním stavu anebo mu byla poskytnuta potřebná úhrada na koupi stejného vozu, protože cena aut od r.1943 podstatně stoupla.

Předseda při jednání uznával jeho požadavek i platnost dekretu pres. republiky, ale poukazoval na nehospodárnost rekonstrukce stříkačky do původního stavu. Žádal, aby byla p.Pospíšilovi poskytnuta náhrada z prostředků na úhradu škod způsobených válečnými událostmi. Referát dopravy a veřejných prací navrhl kompromisní řešení, aby MNV vyplatil p. Pospíšilovi jednou provždy částku 20.000 Kčs za předpokladu, že obci bude vyplacena z hasičského fondu od Ústřední hasičské jednoty subvence v této výši. Předseda prohlásil, že tento návrh bude projednán ve schůzi MNV. Další rozdíl kupní ceny nového auta, která byla nyní 95.000 Kčs, navrhoval doplatit z veřejných prostředků. Pokud tyto žádosti nebudou vyřízeny, aby obec rozdíl kupní ceny hradila výpůjčkou.

Dne 28.2.1946 se konalo u ONV v Tišnově poslední jednání v této spletité záležitosti. Byli přítomni: Za MNV Vladimír Vojta, místopředseda, Albín Bartoněk a Emil Šikula, členové rady MNV, Oldřich Musil, náčelník hasič. sboru, Miloslav Zimula, místonáčelník hasič. sboru, František Bílý, jednatel, zástupce Hasičské jednoty Jan Kališ, za ONV Vojtěch Chytrý a Frant.Pospíšil. Bylo dohodnuto, že MNV přijme kupní cenu 40.500 K ve starých platidlech, tato zamění za nová platidla a vyplatí p. Pospíšilovi jednou provždy částku 60.500 Kčs do 31.3.1946.

S tímto ujednáním František Pospíšil a všichni přítomní souhlasili. Tím byla celá záležitost skončena.


Z Kroniky městyse Doubravníku
vypsal Lubomír ČechCelý článek | přečteno 3.486 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
© 2004 - 2019