all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 28.11. 2023 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
24/11/23 Úřední deska
- Návrh rozpočtu na...
24/11/23 Úřední deska
- Střednědobý výhled...
24/11/23 Úřední deska
- Návrh rozpočtu na...

Mobilní rozhlas:
- Vyřešili jsme pr...
-
- Naháňka černé ...
- Pozvání na ducho...
- Prodej drůbeže

Krátké zprávy:
23/11/23 Inspiro svč
- Adventní stezka
20/11/23 Městys Doubr..
- Advent 2023
20/11/23 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 27.11…
Celý přehled   [9]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury
- Sociální podpora

Možná vám uniklo:
- Tady jsou doma: Ostrava

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Spor s Františkem Pospíšilem o nákladní auto

27.03.2009

Jak spletitá cesta vedla k vlastnictví první automobilové stříkačky pro doubravnické hasiče popisuje tehdejší kronikář Leopold Mazáč v kronice takto:

Zajímavý a vleklý spor měla obec s Františkem Pospíšilem, obchodníkem z Popůvek čís.81, p.Bosonohy, o nákladní auto. Obec neměla spolehlivou stříkačku. Motorová stříkačka z r. 1929 nevyhovovala, protože musila být tažena koňmi.Na základě jednání s okres. úřadem Brno - venkov jako úřadem dohlédacím bylo obci přiděleno nákladní auto zn. Praga - druh LKW, typ LN, policejní značka PB-17488, jehož majitelem byl Frant, Pospíšil z Popůvek. Odhadní cena dle odhadní listiny X4-590-43 ze dne 3. 5. 1943 mu byla zaplacena. Za rekonstrukci auta k účelům hasičským byla firmě F.L. Jelínek v Doubravníku zaplaceno 10.545 K. Motorová stříkačka z r. 1929 byla namontována na toto auto a vůz vhodně upraven.Zbylou karoserii a budku koupil Němec, obchodník v Novém Městě na Mor. asi za 12.000 K. Na rekonstrukci auta byla poskytnuta podpora 26.000 K.

Dekretem presidenta republiky č.5/1945 Sb.z. a nař. o neplatnosti některých právních jednání v době okupace byly všechny převody movitostí i nemovitostí prohlášeny za neplatné. To se týkalo i tohoto nákladního auta a p. Pospíšíl prostřednictvím svého právního zástupce Dr.J. Krče z Brna žádal vrácení auta v původním stavu zpět. Jeho žádost považoval MNV za oprávněnou, ale nemohl jí vyhovět. Uvést auto do původního stavu bylo nemožné a bez stříkačky obec také nemohla být. Pospíšil potom žádal doplatek 9.969 Kčs jako náhradu úroků a skutečné ceny auta a pneumatik. Předseda MNV byl tomuto řešení nakloněn, protože uznával jeho požadavek. V MNV ale zvítězil názor nedávat mu ani Kčs.Bylo v té věci potom mnoho jednání u ONV, ZNV, Zemské hasičcké jednoty, mnoho schůzí MNV a rady MNV, osobního jednání s p. Pospíšilem v Doubravníku i v Brně, mnoho výslechů osob na koupi auta zúčastněných.

Nakonec p. Pospíšil obnos 40.500 Kčs, který za auto obdržel, zaslal obci do záložny, obec zase jemu zpět. Po jednání u ZNV 10.1.1946 trval p. Pospíšil na tom, aby mu auto bylo vráceno v původním stavu anebo mu byla poskytnuta potřebná úhrada na koupi stejného vozu, protože cena aut od r.1943 podstatně stoupla.

Předseda při jednání uznával jeho požadavek i platnost dekretu pres. republiky, ale poukazoval na nehospodárnost rekonstrukce stříkačky do původního stavu. Žádal, aby byla p.Pospíšilovi poskytnuta náhrada z prostředků na úhradu škod způsobených válečnými událostmi. Referát dopravy a veřejných prací navrhl kompromisní řešení, aby MNV vyplatil p. Pospíšilovi jednou provždy částku 20.000 Kčs za předpokladu, že obci bude vyplacena z hasičského fondu od Ústřední hasičské jednoty subvence v této výši. Předseda prohlásil, že tento návrh bude projednán ve schůzi MNV. Další rozdíl kupní ceny nového auta, která byla nyní 95.000 Kčs, navrhoval doplatit z veřejných prostředků. Pokud tyto žádosti nebudou vyřízeny, aby obec rozdíl kupní ceny hradila výpůjčkou.

Dne 28.2.1946 se konalo u ONV v Tišnově poslední jednání v této spletité záležitosti. Byli přítomni: Za MNV Vladimír Vojta, místopředseda, Albín Bartoněk a Emil Šikula, členové rady MNV, Oldřich Musil, náčelník hasič. sboru, Miloslav Zimula, místonáčelník hasič. sboru, František Bílý, jednatel, zástupce Hasičské jednoty Jan Kališ, za ONV Vojtěch Chytrý a Frant.Pospíšil. Bylo dohodnuto, že MNV přijme kupní cenu 40.500 K ve starých platidlech, tato zamění za nová platidla a vyplatí p. Pospíšilovi jednou provždy částku 60.500 Kčs do 31.3.1946.

S tímto ujednáním František Pospíšil a všichni přítomní souhlasili. Tím byla celá záležitost skončena.


Z Kroniky městyse Doubravníku
vypsal Lubomír ČechCelý článek | přečteno 4.419 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2023