all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 26.05. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
24/05/24 Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.4
22/05/24 Úřední deska
- Veřejnoprávní smlouva
20/05/24 Úřední deska
- Oznámení o době...

Mobilní rozhlas:
- Zelenina Juvita
- Nabídka
- Obchůdek U Slaninů
- Volejbal v Doubravníku
- Drůbežárna Prace

Krátké zprávy:
20/05/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 27.05…
20/05/24 SŠ a ZŠ Tišnov
- Přijímací řízení
02/05/24 Concentus M...
- Pozvánka na koncert
Celý přehled   [6]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Spor s Františkem Pospíšilem o nákladní auto

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Nová lokalita orchidejí Doubravnicka

09.07.2013

Nejprve se budu věnovat problému výskytu orchidejí v okolí Doubravníka. Je nutno si uvědomit, že je to pohled amatéra, nikoliv fundovaného znalce. V Doubravníku jednoho máme, ing. Záhoru, ale ten se na našich stránkách nevyjadřuje.

V knize "Doubravník v dějinách 1208-2008" zmiňuje doc.Lacina druhy orchidejí, které se u nás vyskytují. Nejedná se samozřejmě o orchideje, které se prodávají v květinářství a okouzlují nás svými velkými květy s atraktivními barvami nebo tvary, ale u nás rostoucí i když skromnější. V knize udává celkem 8 druhů, z nichž 2 považuje za vyhynulé. Tyto údaje mne zaujaly, a proto jsem se snažil tyto orchideje najít za pomocí mapy výskytu, jež je v knize uvedena.

Vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia) kvete na přelomu května a června v hojném počtu na několika místech Pláňavy a okrotice dlouholistá (Cephalanthera longifolia) koncem května kolem silničního příkopu silnice na Běleč. Uváděná lokalita vemeníku zelenavého (Platanthera chlorantha) zanikla výsadbou lesa. Naštěstí jsem objevil několik exemplářů na louce pod Hlaváčovem.Vemeník zelenavý

Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis) stále roste v našich listnatých lesích, kde díky své nenápadnosti snadno unikne pozornosti. Já jej našel kvést na Vinohradě.

S ostatními orchidejemi je to složitější. Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) je v knize uváděn jako u nás vyhynulý i když dle ing. Záhory u nás roste a máme i jeho fotografii. Já jej však neviděl. Pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea) je uváděna v knize jako nezvěstná. Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) údajně rostoucí na vlhkých loukách pod Maňovou už tři roky marně hledám a asi tam už neroste. Vstavač kukačka (Orchis morio), kterého pamatuji, jak kvetl na Pláňavě a dle pamětníků byl velice hojný, už pravděpodobně je také nezvěstný. Na něm se podepsalo zalesnění luk s jeho výskytem a nebo zarůstání nekosených luk náletem křovin.

Stejně beznadějně to vypadalo se vstavačem osmahlým (Orchis ustulata). Na v knize uváděné lokalitě jsem jej tři roky marně hledal. Zcela náhodou, jsem jej však objevil koncem května kvést na louce na Vinohradě. A nejvíc jsem byl překvapen množstvím rostlin, které tam kvetly. Louka je pravidelně kosena, takže je předpoklad, že by tam měl růst i nadále.Vstavač osmahlý

Orchideje jsou jedněmi z nejkrásnějších ale i nejzajímavějších květin, které u nás rostou. Jsou také nejohroženější, neboť ke svému růstu požadují specifické podmínky. Zarůstání luk náletem, odvodňováni mokrých luk a v neposlední řadě zalesňování, jím ubírají životní prostor. Proto každá nově nalezená lokalita je tak důležitá. Téměř všechny naše orchideje jsou na seznamu různě chráněných druhů a měly by se chránit nejen rostliny, ale i jejich lokality.

V našem nejbližší okolí je několik chráněních lokalit, na kterých různé druhy je možno vidět. Asi z hlediska množství rostoucích druhů orchidejí je to PP Křižník mezi Dolním a Horním Čepí. Na malém kousku louky cca 0,15 ha tu roste sedm druhů a v nejbližším okolí další dva. Návštěvu na přelomu května a června každému milovníku květin doporučuji.Vstavač vojenský PP Křižník

Na závěr bych chtěl požádat, pokud někdo z čtenářů objeví v našem okolí lokalitu kde orchideje rostou, aby informoval mne nebo ing. Záhoru.

Literatura:
Procházka,Velíšek - Orchideje naší přírody
Lacina - Příroda Doubravnicka a její ochrana


Ing. Jaroslav SterzelCelý článek | přečteno 3.901 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024