all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 17.06. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
12/06/24 Úřední deska
- Svolání zastupitelstva
11/06/24 Současnost
- Pernštejnové s námi
07/06/24 Současnost
- Slavnosti Pernštejn...

Mobilní rozhlas:
- Zvířátkový les
- Uzavírka silnice ...
- Vinařství Holánek
- Tišnovský komorn...
- Prodej jahod

Krátké zprávy:
14/06/24 MěÚ Tišnov
- Výběrová řízení
12/06/24 Muzeum rom...
- Nabídka zaměstnání
11/06/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 17.06…
Celý přehled   [11]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Usnesení 12-2005

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Deník z války - můj příběh [6]

01.06.2016

Rubriku Historie rozšiřujeme o přepis z deníku, který si během 1. sv. války vedl Josef Novotný (* 26.6. 1887 Horní Rožínka, † 2.6. 1973 Doubravník 59)


2. ledna 1919 Dnes vyjeli jsme z Kunguru do vesnice Ordy vzdálené 17 verst. Bylo nám řečeno, že jedem na odpočinek. Sotva přijedeme do vesnice, zde stojí mnoho dělostřelectva, hned jsme poznali, co to znamená. Byli jsme ubytováni po chalupách. Naši páni důstojníci asi dostali chuť do bojování a nás poslat opět do pole, ale nepodařilo se jim to. První prapor a naše rota odřekli kamkoli jíti na nástup, podle slov gen. Štefánika, který řekl: dobýti ještě Kungur a naše práce na Sibiři je skončena. Naši důstojníci byli vždy po nějakém boji povyšováni. Zde jsme to protloukali do 12. ledna.

12. ledna Vyjeli jsme z Ordy, ne na front, ale zpět k dráze do vesnice Kovalovo na sibiřské silnici. Zde stojí ruského dělostřelectva a mnoho pěchoty.

13. Ráno přes Černý Jar, Osinovka a Molobka. Mrzne tolik, že mnoho bratří je omrzlých na nohy a ruce. V Molobce jsme strávili až do 22. ledna. Nebylo pro nás vozů na dráze.

22. Večer jedeme na saních na rozjezd 61. Vlaky byly již připraveny, hned jsme do nich nalezli, čekali jsme zde až do rána. Aspoň se zase můžem klidně jednou vyspat.

23. Ráno vyjíždíme z rozjezdu 61 a přijeli jsme před Ekatěrinburk. Zde stojíme, poněvadž není lokomotiv pro nás. Naše doprava musí stát.. Kdyby jsme jeli na frontu, tak pojedeme, že se ani nenadáme a již jsme tam.

28. Dnes nás vtáhli na hlavní nádraží Ekatěrinburku. Nádraží je tak nabyté vlakami, že sotva nás propustí. Dali nás na slepou kolej a stojíme zde dva dni.

30. Dnes 9. hod vyjíždíme z Ekatěrinburku. Jedeme dosti dobře.

31. Přijeli jsme do Kamyšlova, zde stojíme do 10. února.

11. únor Vyjíždíme z Kamyšlova směrem Tjumen, Omsk. V Tjumeni stojíme 7 dní na stanici.


Úkaz na nebi na Sibiři 15. února 1919
při měsíčním světle v 7. hod. večer 45 verst od Omska.

17. února Vyjeli jsme ze stanice před Omskem do hlavního nádraží Omska, stojíme zde púl hodiny a vezem si to dále na východ. Přijíždíme do st. Tatarskaja, zde měníme parní stroj.

18. Ráno přijeli jsme do stanice Barabinsk Kansk. Zde opět se mění lokomotiva, hned jedem dále, večer jsme v Novonikolajevsku.

20. Vyjíždíme z Novo Nikolajevska přes st. Balatnaja, přejíždíme řeku Tom. V noci přijeli jsme do st. Tajga. Zde je veliké nádraží a velké dílny na parní stroje a odbočka dráhy na Tomsk. Stojíme na nádraží, zde je kino, které hojně navštěvujem. 25. byl zde konzert naší kapely. 5. března pronajal strýček z Ameriky budovu u kinematografu a zařídil v něm čajnu, též taneční hodiny. Za malý poplatek se mohly učiti ruské tance. Dnes v 10. hod večer odjíždíme do města Tomska.

6. března Přijeli jsme v 8 hod ráno na st. Tomsk I., ale jedem dále na st. Tomsk II.. Zde stojíme, bydlíme ve vlaku a budem držet službu na nádraží a hlídky ve městě. Do města máme 4 km. Město je krásné, hlavně výstavná univerzita.

7. Dnes jsme měli parádu na oslavu narozenin p. presidenta Masaryka. Zúčastněny byly 718. rota 2. kulometná 8. pluku a ochrana št. divize. Zde vidíme mnoho ruských důstojníků jak honí parádu a o frontu nedbají. Však se stávají nedorozumění, oni chtějí, aby naši vojáci jim vzdávali čest, ale špatně pochodili. Pár facek, pár jich dostalo.

8. Dnes přijeli nás změnit z roty od 7. pluku. K ránu na 9. šla první patrola a všichni tři byli asi 100 kroků od nádraží zastřeleni. Mezi nimi byli dva Josefi, měli pěkný svátek. Za náš pobyt nepadla jedna rána po nás. Zde nesměl jeden člověk někam se vzdálit.

9. Odpoledne vyjeli jsme z Tomska zpět do Tajgy. Hostila nás Tajga až do 9. dubna. Dnes zde bylo ukrajinské divadlo. Byl jsem se též podívat.

10. dubna Ráno přijeli jsme do stanice Ačinsk. Zde máme býti posádkou delší dobu. Je zde také pivovar. Držíme službu na nádraží a vysílají se noční hlídky v noci kolem nádraží. Zde se to hemží samou ozbrojenou bandou, které přepadají vlaky a nádraží.

13. května Dnes byl pohřeb jednoho bratra, který byl nalezen na nádraží mrtev. Byl od 7. roty. Ona jej lokomotiva nějak zasáhla.

26. června Dnes jsme jeli pronásledovat bandy na st. Krytov, ale oni nedočkají, vypálí stanici, seberou co je možné a prchají. Honiti je v těch porostlinách je velice těžká věc. Ve 3 hod v noci přijeli jsme zpět do Ačinsk.

1. července Opět jedeme na Krytov, zde stojíme v pohotovosti.

3. Jedeme na st. Bogotol, že je nedaleko dráhy mnoho band, které přepadají vesnice a loupí obyvatele o vše co ještě mají. Při těch srážkách zabit byl 1 jiskra od I. jezd. pluku. Bandy se rozehnaly a mi jedeme 5. července zpět do Ačinska.

10. červenec Dnes přišla zpráva, že Sibirjáci běží z Uralu jako zděšení. Co nás to stálo práce a zmrzání a oni již pustili bolševikům Kungur, Perm ve dvou dnech. Zatím Deniskin sebral Cariin, Balašov, Sysky a těší se na Penzu. Kolčakova armáda není možná, aby se udržela. Jsou to samý mladí kluci, kteří byli mobilizováni, trochu vycvičeni a šli na front. Ze starých, jak se jim říkalo frontovici měl Kolčak velký strach. Dokud jsme byli s nima my, tak se také drželi. Pak se musel také generál Gaida vzdálit z jeho armády a bylo konec armády. Jeho mělo ruské vojsko rádo, on vše jim postaral, musel každý dostat vše, co mu patří.

15. července V 10 hodin vyjeli jsme z Ačinska do Marinska. Marinsk je vzdálen 200 verst. Zde držíme zase služby. Též je tu také vlak se štábem pluku, tak máme každý čtvrtek a neděli konzert.

22. Dnes přijel strýček z Ameriky a přivezl kinematograf a hraje každý den venku když neprší. Dnes také přijela k nám divadelní společnost od osvětového odboru. Hrají každý den 2. kusy, aby se mohla celá posádka vystřídat. 24. bylo první představení. 1) Karel Havlíček, 2)Směry života, 3)Třetí zvonění, 4)Mirandolína, 5)Mládí, 6)Dvojenci, 7)Jedenácté přikázání, 8)Šibalství Škapinov, 9) Vaše miminko, 10) Medvěd námluvčím, 11)Utajené zlo. Poslední kus hráli po tři dni. 17. srpna odjeli do Ačinska, doprovázel je náš obrněný vlak. Dnes jsem dal na zlatý poklad republiky stříbrné peníze a něco měděných, vše co jsem měl.

19. Dnes přišla zpráva, že z Japonska přijela delegace z vlasti do Vladivostoku. Zde máme kromě komárů, jen kolem Marinska samé močály.

25. srpna Bandy vypálily jednu stanici od Marinska 40 verst. Bylo jich asi 150. Přijeli na dvou lokomotivách. Strojvůdci museli pustit stroje plnou parou kupředu a sami museli vyskákat. Z nádraží byla dráha hodně po svahu, asi 2 versty měly rozebrané koleje a parní stroje se převrhly a tak zatarasily celý provoz. Oni mohli pracovat směleji. Sebrali aparáty a co se dalo, prchli. Takové obrazy máme každý den, když ne u nás, tak nedaleko nás. Byl objednán z Tajgy obrněný vlak, ale než přijel, bandy se rozutekly. Z Marinska je jel pronásledovat kapt. Surov, který zde byl jako ruská posádka, měl něco vojska a kozáků.

27. Dnes odjela z Marinska lehká baterie do Novo-Nikolajevska. Je tam vzbouření sedláků, útočí na naše oddíly s kosami a vidlemi, pušek mají málo. Proti nim stojí 2. prapory od 5. pluku, těžká baterie a 2 lehké, 1 jízdní pluk a poláci, kteří stojí o Nikolajevku.

30. Dnes došla zpráva, že Sibiráci utíkají stále zpět a nejsou schopni žádného odporu.

31. Dnes měl 3. prapor našeho pluku sokolské cvičení. Celé odpoledne pršelo. Ve tři hodiny vyšla nedaleko cvičiště jedna rana a za ní následovalo 5 ran z bomb. Běželi jsme k místu, kde rány padly a co jsme spatřili. Jeden bratr od 11. roty byl na kusy roztrhán. Proč to provedl není známo. 2. září měl pohřeb. Zde v Marinsku leží již 18 bratří pod jedním pomníkem a na polském hřbitově leží jich 13.

6. září Dnes vyjel z kolejí vlak č. 22 osobní. Měl rozebranou trať, tak se celý rozbil. Bylo 200 zraněných a 20 mrtvých. Bylo to na st. Izmorskaja.

13. Opět v těch místech vyjel vlak se střelivem a kanóny. Vše bylo převálené, vozy rozbity. Musíme zde držet službu.

25. září Opět rozebrána trať u st. Bogotol. Tam vyjel vlak č. 21 osobní, jeden se střelivem, 2 obrněné vlaky. Bylo též mnoho lidí zraněných.

26. Dnes o půl deváté měli jsme parádu a po přehlídce mluvil podpl. Krejčí vůdce výpravy z vlasti o poměrech ve vlasti a že se celý národ na nás těší a že na nás nezapomněli. Odpoledne byla přednáška v klubu. Přednášel redaktor Směje. Ten nám vyložil celý převrat doma a práci našich lidí za války a když dostali zprávu, že mají české vojsko za hranicemi, jak byli posíleni. Dále příjezd prof. Masaryka z ciziny domů. Pak nám zodpovídal všechny otázky a dotazy p. David, který byl již jednou zde s námi.

28. Ráno odjeli z Marinska na západ, celá delegace. Dnes jsem si koupil za 25 rublů butelku Nikolajevky (kořalka) byla z ní řádná opice!

3. října Dnes vyjeli jsme z Marinska měnit 10. rotu na st. Izmorskaja držet službu. Stanice je vypálená a je tu jen kulometná rota.

6. Dnes padá první sníh. Každý den jezdí se na patroly několik verst od dráhy. Chodíme střílet zajíce, kterých je zde dost a mají pěknou bílou kožešinu. Obilí mají sedláci ještě na poli, měli letos úrodu špatnou.

7. V noci jsem jel na st. Biriskulskou s jedním polákem. Ke štábu jel polský vlak přes stanici a poláci začali střílet. Mohla z toho být pěkná rvačka. Byli jsme všichni s puškami již venku. Na zákrok důstojníků se vše urovnalo.

9. Dnes obijíme sobě vagony a připravujeme se na zimu. Desky berem z vagonu z vlaku č. 12, který se pod touto stanicí rozbyl.

28. Dnes je slavnost prohlášení republiky Československé. Dnes se odhaloval pomník v Marinsku, leží tam již 19. bratří. Pomník je z pískovce zhotovený našimi bratřími. Velice krásný.

13. listopad Dnes jsme dostali změnu a přijeli jsme do Marinska. Také dnes dostáváme podárky z Ameriky.

20. Dnes jsme jeli do vesnice 12 verst od Marinska kupovat prase. Byli tři kočí a pár koní, četař a jeden střelec. Přešli celou vesnici a nebylo nikde ani známky že by zde byly bandy. Přijdou k poslednímu baráku a chtějí jíti dovnitř. V tom vyběhli 3. bagáni s puškami a začali střílet a zrovna trefili četaře. S povozem oba jim ujeli na stanici, ale četař byl již mrtev. Byl to člověk, jakých bylo málo. Nebál se a jinak v ničem nezištný. Vypravila se tam větší rozvědka, ale po nikom ani památky. Jen přivezli mrtvolu četaře, která tam ležela bez jakéhokoli oloupení. V sobotu v 10 hod měl pohřeb zase pod novým pomníkem. A je jich již 20.

24. v 11 hodin vyjíždíme z Marinska na východ. Večer v 11 hod přijeli jsme do Bogotolu. Dnes vzpomínám, jak před pěti léty jsem opouštěl rakouskou frontu.

25. Stojíme v Bogotolu o 5. h vyjíždíme do st. Atčinsk Černorjičenskaja. Zde si asi postojíme, není parovozu ani uhlí. Štáb pluku odjel ve 3 hod v noci.

27. Dnes dojel první prapor, který jel poslední od našeho pluku.

28. V 6. hodin večer přijeli jsme do Krasnojarska, zde čekáme až do 11 hod. v noci a pak dále.

29. V poledne přijeli jsme do Klukvenaja a ráno v 5. hod do st. Iljanská.

30. Večer o 5 hod. přijeli jsme do st. Tušet. V tomto pásmu je nejnebezpečnější snad na celé trati sibiřské pro všechny cestující po dráze.

1. prosince Dnes přijeli jsme na st. Nižne-Udinsk. Čekali jsem do rána, ráno jedem dále.

2. Večer přijeli jsme do Tulun, zde předjíždíme 5.a 6. rotu a k ránu dojíždíme na st. Zima.

4. Ráno vyjíždíme ze st. Zima. Krajina je hornatá a jedem 10 km za hodinu. Večer přibyli jsme do st. Polovina.

5. Stojíme ve st. Polovina, je zde štáb pluku a II. prapor. Zde se asi nějaký den zdržíme.

13. Dnes vyjíždíme a přijeli jsme do st. Suchovskaja, 27 verst od Irkutska

15. Dnes jsem jel s jedním bratrem do št. pluku na vojenný gorodek do nemocnice. Onemocněl tyfem. Zde se též vzbouřila věznice a 2.000 vězňů, tak naše baterie začala do nich střílet. Mnoho jich to odneslo smrtí.

24. V noci vyjíždíme ze st. Suchovskaja právě na štědrý den, budem stát na vojenným gorodku. Na štědrý den měli jsme vánočku, klobás a j. věci.

25. Zde je již Kolčakova vláda svržená a moc mají v rukou Eseři. Mají též Irkutské nádraží, ale město mají Junkeři, partia Semenova.

26. Dnes celý den bijí se Junkeři s Eserama, vítězství však dnes nebylo na žádné straně.

27. Dnes opět vede se boj o město. Eseři měli již půl města. Semenovci rozhodili plakáty, že přijela divoká divize na nádraží a obrněný vlak, proto Eseři vše pustili.

28. a 29. Stále se bojuje, kulomety jen řehtaly a i z kanonu vyjde rána, ale na naše vlaky žádná strana se neodváží a my se taky do ničeho nepletem.

30. Hned z rána nastal boj mezi Semenovci a Esery a také bylo pravdivé, že jim Semenov poslal broněvik a pár ešalonů vojska na pomoc. V poledne jsme již mysleli, že Eseři prohrají. Odpoledne měli již Glavkov a stříleli až na nádraží. Eseři obešli jejich levé křídlo a divoká divize dala se na útěk. Eseři zajmuli na 300 vojáků z divoké divize, mezi něma byli němci, maďaři a číňané a zahnali celou Semenovu armádu až za Yrkutsk na rozjezd. My jsme přihlíželi na válčení a v pohotovosti nebyli jsme též jisti, jestli do boje nezasáhnem.

31. Dnes opět se ve městě vede boj o vládu. Junkeři se drží statečně, střílejí i z kanonu. Eseři nesmí dělostřelectvo použít na město, ježto jim spojenci zakázali.pokračování příště

Sumář:

Deník z války - můj příběh [1]
Deník z války - můj příběh [2]
Deník z války - můj příběh [3]
Deník z války - můj příběh [4]
Deník z války - můj příběh [5]

Transsibiřská magistrála  Pozn.: V rámci zachování autenticity výpovědi, nebyl při přepisování brán zřetel na odchylky od současného pojetí pravopisu. Tudíž text není nijak korigován a shoduje se plně s předlohou.Celý článek | přečteno 2.249 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024