Slovo starostky


V léčivém tichu nedělního rána, které si vždy velmi ráda užívám a jakoby znovu po celotýdenním shonu nacházím sama sebe, skládám dohromady svoje zážitky z týdne a rekapituluji a popíjím svoji kávu. Dnes toto nedělní ráno navíc zpříjemňuje ranní déšť a najednou je velmi příhodná chvíle usednout a napsat Vám několik slov. Tajně doufám, že tuto siestu nenaruší žádná sekačka ani jiný stroj, který by chtěl dokončit, co se vlastně ani dokončit nedá.

Letošní léto se přiblížilo ke svému závěru a snad nám dopřeje ještě nějaké teplé dny i v září. Doufám, že jste si všichni užili dovolené - ať už doma nebo někde na cestách - a pookřáli, nabrali sílu a chuť do další práce, potkali se s přáteli a s příbuznými. Vy z cest jste jistě přivezli mnoho zážitků a třeba i inspirace, která obohatí život zde. Již teď se těším na babí léto, které nám ještě teplé letní dny připomene, ale zároveň přináší jakýsi pokoj do přírody i do společnosti. Na děti po (jak už to bývá) strašně krátkých prázdninách, čekají učitelé, kteří se snažili připravit pro ně krásné učebny, v nichž společně budou moci objevovat nové věci a souvislosti mezi nimi. Budou se dozvídat, proč mraky plují po obloze, proč v létě máme tepleji než v zimě. Jak to, že květiny rostou, kam teče voda z potůčků a řek, proč má moře příliv a odliv, jak je to možné, že se žárovka rozsvítí, když úplně jinde zmáčknu knoflík a možná i to, proč, když si kamarád odře koleno, se mu brzy zahojí. A tak se pro ně stane svět mnohem více známý. Některé věci se však ve škole nedozví, i kdyby tam chodil celý život, a Vy dospělí už víte, které to jsou.

Během léta jsme společně stihli oslavit Slavnosti Pernštejnského panství. Myslím, že kulturní komise v čele s panem Miroslavem Truhlářem a dalšími ochotnými lidmi nachystala něco snad pro nás pro každého a i hosté, kteří k nám přijeli z okolních obcí nebo i z větší dálky, prožili velmi pěkné dny. Koncert Tišnovského komorního orchestru byl letos opravdu mimořádný.



 

Jak si budete moci přečíst v článku pana Luboše Čecha, kašna, která dnes stojí na náměstí, není první doubravnickou kašnou. V dřívějších dobách taková kašna sloužila hlavně jako zdroj pitné vody. Tuto funkci již dnes nemá, ale zůstala jí jiná. Zejména v parných měsících je "místem setkávání občanů". Místem, kde bylo a je možné získat všemožné informace. Během Slavností Pernštejnského panství byla po letech slavnostně spuštěna v naší kašně voda. Předcházel tomu stavební projekt na zprovoznění kašny, který v sobě zahrnoval novou vodovodní přípojku, kanalizační přípojku, zřízení technologické šachty, jejíž vybavení by mělo umožnit udržovat provoz kašny. V průběhu jsme hledali optimální řešení, jak nejlépe využít stávajícího zařízení, aby v parku přibylo co nejméně nových instalcí. Soustředili jsme se opravdu tuze a leccos jsme také objevili.



 

Bylo třeba provést elektro přívod k technologické šachtě a ke třem skříním, které budou sloužit pro usazení mobilních elektrorozvaděčů. Trochu se mi zastesklo po dřívějších dobách, kdy čistá a vždy čerstvá voda byla přivedena do kašny samospádem dřevěným potrubím od pramenů. Vzhledem k jiné zastavěnosti obce by se nám toto bohužel podařilo provést pouze za cenu vysokých nákladů.

Posledním prvkem projektu, který byl do něj zařazen na podnět našeho spoluobčana a za něj mu děkuji, bylo pítko.

Voda do kašny je napouštěna z veřejného vodovodu. Objem nádrže je zhruba 21 kubických metrů. Po napuštění voda cirkuluje pomocí čerpadla. O její čistotu se postará pískový filtr, chlorátor a UV-lampa. Z důvodu potřeby instalace potrubí do podstavce sochy, musela být socha demontována autojeřábem.



 

Protože je kašna umístěna pod lípami, bude na hladině stále nějaké listí, které však bude třeba odstraňovat ručně. Na zimu bude voda z kašny vypouštěna, stejně jako bude zastaven přívod vody do pítka.

Na konci září bude ještě provedena obnova stěrky nádrže kašny, která má v sobě trhliny. Aby se tato obnova mohla provést, vnitřní stěny kašny musí být vyschlé a kašna bude po hodech vypuštěna. V průběhu obvyklé sezóny předpokládáme jen výjimečné znovu-napuštění kašny.

Na celý projekt dohlížel pan Miroslav Jedlička. Dodavatelem stavby byla firma Stavitelství Zemánek, která vyhrála výběrové řízení. Cena realizace včetně projektové přípravy byla 930 tis. Kč. Téměř z poloviny bylo zprovoznění kašny hrazeno z dotace Jihomoravského kraje. V dalších letech spolu s komisí životní prostředí chceme navrhnout obnovu cest, trávníku a keřového porostu parku.

V tomto zpravodaji se věnujeme našim hodům. V loňském roce nás pořadatelé připravili neopakovatelný zážitek a přesto, že jsem se stala v jednom okamžiku ne zcela dobrovolným činitelem, nijakým způsobem to nezmenšilo mou radost z té nádhery. Pan Vladimír Jirčík pro nás připravil článek o tom, jak slavívali hody naši předchůdci.

V minulém roce jsme spolu s naší školou obnovili v Koldově vile místnost vedle knihovny. V současné době ji využívá škola, naše aktivní maminky s malými dětmi a od podzimu bude rovněž sloužit rozšířené činnosti Místní knihovny pro nás pro všechny. Ministerstvo kultury prostřednictvím dotačního programu na činnost knihoven (VISK) podpořilo nákup promítacího zařízení do této místnosti. My využijeme toto zařízení od září, abychom i u nás uvedli filmový festival Jeden svět. Festival Jeden svět v sérii dokumentárních filmů s tematikou lidských práv cestuje z města do města už nejenom v České republice.

Zanedlouho opět budeme muset zkontrolovat a vyčistit kotel, komín, přichystat otop a začít topit. V podzimních a zimních dnech, když scházím na náměstí, jako bych se ponořovala do moře. Bohužel ne do moře vody, ale do moře kouře. U nás v uzavřeném doubravnickém údolí se kouř zdrží dlouho, než jej vítr rozptýlí a odnese, déle než na rovinách nebo kopcích.

A tak máme možnost řádně prodýchat vše, co se v kouři nachází. A že toho je. Z toho, co nejvíce škodí našemu zdraví, jsou zejména spaliny z plastů, z lepidel obsažených v dřevotřísce, z chemikáliemi napuštěného dřeva, textilu, gumy. Škodliviny obsahují rakovinotvorné látky. Prosím, abyste tyto věci nepálili na venkovním ohništi ani v kotli. Vše můžete odevzdat do sběrného dvora. Úřad městyse nabízí palivové dřevo za přijatelnou cenu. O dodávce dřeva se lze dohodnout s panem Petrem Koukalem.

Mám milou povinnost poblahopřát panu Vladimíru Jirčíkovi, který letos oslavil své osmdesátiny. Pane Jirčíku, přeji Vám hodně zdraví, duševní i tělesné svěžesti a ať se Vám plní Vaše přání a plány. Velmi si vážíme Vaší práce a děkujeme za ni.

Naši občané a příznivci pro Vás nachystali zajímavé kulturní a sportovní akce, o některých z nich se dozvíte v tomto zpravodaji. Děti se mohou těšit na branný závod, který pořádají naši hasiči. Přednáška paní Heleny Sedláčkové o historii Pernštejnů je vždy velmi zajímavá a již nyní se na ni těším. Mám radost, že se v letošním roce znovu v Křížovicích hrály pohádky, a že si je malí diváci opět našli. Děkuji všem, kteří připravují a připravovali. Vám milí spoluobčané přeji, abyste si vše řádně užili k Vaší radosti a dobru.


Příjemné počtení
Barbora Šenkyříková