all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 20.07. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
    včera  Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.6
10/07/24 Farnost
- Pozvánka na přednášku
10/07/24 Historie
- Pernštejnové v evrop...

Mobilní rozhlas:
- Prodej zeleniny
- MUDr. Pecinová
- Prodej zeleniny
- Písecké lůžkoviny
- Odečty elektroměrů

Krátké zprávy:
16/07/24 Eva Šenková
- Pouťový volejbalový tur…
04/07/24 Obec Brusná
- Brusňáčkofest
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
Celý přehled   [6]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Pasování prvňáčků na čtenáře

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Co rok dal

12.06.2009

Když se loni v květnu konal první ročník dálkového pochodu a cyklojízdy Kolem Doubravníku pěšky i na kole, měl pořádající odbor Klubu českých turistů celkem sedm členů, tři domácí a čtyři Tišnováky. Takže při pořádání akce museli být požádání o pomoc také neorganizovaní přátelé turistiky. A ti pomoc neodmítli.

Při hodnocení pochodu padl návrh, aby se činnost turistů rozšířila o společné pravidelné vycházky. Na příští měsíc, tedy na červen se hned naplánovala vycházka spojená s návštěvou Jarošova mlýna ve Veverské Bítýšce. Mlýn nebyl vybrán náhodou. Pan Ing. Zatloukal, majitel mlýna a průvodce, má přátelský vztah k Doubravníku a osobně se svoji dcerou v mlynářském oblečení a s mísou pravých mlynářských koláčů přijeli pozdravit účastníky pochodu a cyklojízdy.

Do Veverské Bitýšky se jelo z Tišnova autobusem, zpátky část z 11 účastníků šla pěšky údolím Svratky do Tišnova, zbytek se vrátil autobusem.Další měsíc bylo výchozím bodem Jamné, odkud se šlo přes Stanovisko, Železné a rozhlednu na Klucanině do Tišnova. I na této vycházce bylo pamatováno i na důležitou část turistiky - kulturně poznávací činnost - účastníci navštívili výstavu Výtvarné léto v Železném.

Pak následovaly vycházky na trasách Doubravník - Pernštejnské Jestřabí - Kaly - Štěpánovice a Borač - Lomnice - Tišnov, jedna vycházka pro krajně nepříznivé počasí byla odvolána.

V průběhu této doby došlo také k jedné významné změně - po zemřelém J. Životském se stal předsedou odboru Mgr. Petr Punčochář, který se funkce úspěšně zhostil.

Čtyři členové odboru byli v organizačním štábu pochodu S Kudrnou okolo Brna. Tento pochod je zařazen do série světové organizace International Marching League, takže se ho účastní turisté skutečně z celého světa, Japonce, Korejce nebo Kanaďany nevyjímaje. Doubravnickému odboru se za tuto pomoc dostalo veřejného uznání z úst Ing. Slabákové při březnové výroční konferenci Jihomoravské oblasti KČT.

Poslední loňskou sobotu se sešli členové odboru s doubravnickými příznivci turistiky na přátelské povánoční posezení. Za účasti starosty městyse Z. Kundraty a místostarosty dr. Navrátila byla zhodnocena činnost v končícím roce a sestaveny plány na rok příští. Bylo dohodnuto, že společné vycházky budou od února každou první sobotu v měsíci. Zlatým hřebem bylo jmenování pana Stanislava Bělíka čestným členem odboru. Jmenovací list, dílo tišnovského výtvarníka Jiřího Ondry, mu předal předseda Mgr. Punčochář. V průběhu posezení přibylo odboru pět nových členů, z toho další tři Tišnováci.V únoru byla první letošní vycházka, sice jen z Doubravníku do Nedvědice, ale díky ledovému povrchu prakticky celé trasy byla jednou z nejobtížnějších. Do dějin vešel výrok dr. Navrátila: "Cesta byla místy suchá", který přesně vyjadřoval situaci.

V březnu byla východiskem železniční stanice v Bystřici nad Pernštejnem a šlo se přes Bratrušín, Věchňov a Kovářovou do Nedvědice. Zúčastnilo se celkem 20 turistů, což je zatím rekord v účasti, samozřejmě vycházek se účastní nejen členové odboru, ale i neorganizovaní přátelé turistiky.

V dubnu vycházku nahradil autobusový zájezd, ale pěší turistika nechyběla. Šlo se z Huti sv. Antonie přes rozhlednu na Malém chlumu a Bořitov do Černé Hory, kde bylo slavnostní oficiální zahájení turistické sezony 2009 Jihomoravské oblasti KČT. Mnoho z Doubravnických se účastnilo takové akce poprvé a všichni byli spokojeni, i když pro Ing. Aďu Šikulovou těch ujitých 10 km bylo málo, jak bylo možné se dočíst v Mladé frontě dnes v rozhovoru s ní.

Za doubravnickými turisty přišla v Černé Hoře předsedkyně Jihomoravské oblasti KČT Ing. Slabáková. Jak řekla, když uviděla skupinu modrých triček, hned věděla, že jsou to Doubravničtí, a tak považovala za svoji povinnost je osobně přivítat.

V tu dobu již byli v Doubravníku 23 organizovaní turisti.

V květnu byl další autobusový zájezd, tentokrát na Pálavu. Čtyřicet devět míst v autobusu bylo plně obsazeno a na další zájemce se ani nedostalo. Ani tentokrát nechyběla pěší turistika po trase Pavlov - Dívčí hrady - Klenotnice - Sirotčí hrádek - Stolová hora - Mikulov.Většina účastníků absolvovala celou tuto trasu, ale byla možnost využít i zkrácenou verzi. V cíli, tedy v Mikulově, bylo dost času na prohlídku města, ale i na návštěvu Kozího hrádku, jeskyní Na Turoldu nebo Svatého kopečku, co také všichni využili.

V květnu byla ještě jedna vycházka, mimořádná. Příčinou bylo to, že čestný člen odboru pan Stanislav Bělík měl výstavu svých obrazů v Libušině galerii v Malhostovicích. A tak se šlo z Kuřimi přes Zlobici do Malhostovic, a po prohlídce výstavy všech 14 účastníků vycházky došlo, i s panem Bělíkem, na nádraží v Čebíně. Většina účastníků byla v areálu na Zlobici poprvé, a tak si pochvalovali, že poznali nový zajímavý kus našeho ne příliš vzdáleného okolí. A samozřejmě zážitek byla návštěva výstavy, kdy průvodcem byl sám pan Bělík.Následovala červnová vycházka po nejkratší trase letošního ročníku pochodu, tedy Doubravník - Sejřek - Rakové - Maňová - Doubravník, ale o té snad, vzhledem k uzávěrce Doubravnického zpravodaje, až příště.

A doubravnický odbor Klubu českých turistů má už 25 členů.


-ok-Celý článek | přečteno 3.337 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024