all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 20.07. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
    včera  Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.6
10/07/24 Farnost
- Pozvánka na přednášku
10/07/24 Historie
- Pernštejnové v evrop...

Mobilní rozhlas:
- Prodej zeleniny
- MUDr. Pecinová
- Prodej zeleniny
- Písecké lůžkoviny
- Odečty elektroměrů

Krátké zprávy:
16/07/24 Eva Šenková
- Pouťový volejbalový tur…
04/07/24 Obec Brusná
- Brusňáčkofest
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
Celý přehled   [6]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Okamžik spokojenosti

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Ohlédnutí za vánoční výstavou

20.12.2010

O víkendu 4. a 5. prosince 2010 jste měli možnost navštívit vánoční výstavu zpestřenou o vystoupení členů souboru Dóbrava nazvané "Pastýřská hra" a drobný vánoční jarmark rukodělných prací.

V prostorách bývalé radnice pro Vás byly prostřené štědrovečerní stoly 19., 20. a 21.století včetně dobové výzdoby vánočních stromků a dárků, které Vám možná připomenuly Štědrý večer Vašeho dětství a vzbudily vzpomínky na něj. Mohli jste obdivovat papírový betlém v mechu i ve vitrínách nebo velmi staré zpěvníky ze sbírky pana Jirčíka. Také keramické formy na pečení našich babiček a prababiček, kleště na pečení oplatků a staré formičky a vykrajovátka. Vánoční atmosféru podtrhly kresby našich školáků na téma "Ladova zima".

Vše, co bylo prostřeno na jednotlivých stolech, bylo určeno ke konzumaci. Na 1. stole jste mohli ochutnat oplatky s medem, jahelník, "ocet" (rozvařené sušené ovoce všech druhů s rozinkami), rohový koláč a makovníky. Čočkovou polévku, hrách a kroupy, "hubovou" omáčku se švestkami, krupičnou kaši sypanou strouhaným perníkem, pletenou vánočku s mandlemi a povidlové buchty.

Na 2. stole byla pro Vás připravena vánočka, pečená ve formě a kynutý štrůdl s jablky, hrachová polévka, smažený kapr s jednoduchým bramborovým salátem a punč.

Na 3. stůl jsme pro Vás uvařili rybí polévku, smaženého kapra s bramborovým salátem a majonézou, kynutý a lístkový štrůdl. K vánocům neodmyslitelně patří vánoční cukroví, a proto k ochutnávce byly upečeny zázvorky, linecká kolečka, pracny, vanilkové rohlíčky, pařížské tyčinky a perníky. 

Na prodejním jarmarku jste mohli koupit něco pro radost sobě nebo svým blízkým. Výběr byl z nabídky háčkovaných a pletených výrobků, drátkovaných šperků, zdobených svícínků a svíček z včelího vosku nebo vánočních přírodních svícnů a adventních věnců.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli. Jako prvnímu panu Jirčíkovi, bez jehož znalostí tradic našeho kraje, by výstava nemohla vzniknout. Dále všem kuchařkám a pekařkám, které se podílely na přípravě pokrmů a cukroví. Všem, kteří zapůjčili nebo věnovali do sbírky staré formičky a vykrajovátka. Členům souboru "Dóbrava " za krásný kulturní zážitek. Všem silným pažím, které pomohly při instalaci výstavy, za dodání vánočních stromků, za úklid v pozdních večerních hodinách.

Doufám, že se Vám výstava líbila a že se někdy příště přijdete zase podívat. Poděkování patří také Vám, protože bez návštěvníků by příprava jakékoliv výstavy ztrácela smysl. A na závěr pro ty, kteří si vyžádali recepty na pletenou vánočku, kynutý štrůdl a punč. Tady jsou:


Vánočka:

500 g hladké nebo polohrubé mouky, 100 g pískového cukru + 1 van. cukr, 2 dcl mléka, 100 g másla, 40 g droždí, špetka soli, 2 žloutky, kůra z citrónu, špetka nastrouhaného muškátového oříšku, rozinky, mandle, vejce na potření. Zaděláme těsto, vypracujeme a necháme nakynout asi 2 h. Znovu vypracujeme, zapracujeme rozinky do těsta (můžeme je namočit do rumu) a upleteme vánočku. 4-3-2. Necháme ještě asi půl hodiny znovu kynout. Potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme mandlemi. Pečeme asi 1 h na 160°C.


Závin:

½ kg mouky (hladká + polohrubá), 1 vejce + 3 žloutky, 1 kostka droždí, ¼ l mléka, lžička soli, 10 - 12 dkg tuku (sádlo + olej), asi 10 dkg cukru. Vypracujeme těsto, necháme kynout. Rozválíme na placku, náplň dle chuti, srolujeme a upečeme.


Punč:

pomeranč, citron, mandarinka, rozinky, jablko - vše nakrájíme na kostky; do hrnce dáme vařit 2 l červeného vína, 0,5 l ovocného čaje a 0,5 l rumu. Přidáme ovoce, badyán, celou skořici, hřebíček a cukr dle chuti. Za občasného míchání přivedeme k varu a odstavíme. Naléváme horké do vysokých sklenic se lžičkou, aby bylo možno vybírat kousky ovoce.


Hana NavrátilováCelý článek | přečteno 3.938 x   ohlasů 1 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024