all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

Doubravník


Oficiální stránky městyse

Doubravník
  Dnes je: 19.09. 2019 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Mobilní rozhlas:
logo mobilní rozhlas

Bezpečný internet:
logo internet pro seniory

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Dřevořezba
Valtr Baxa
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Najdete nás zde:
  49°25'31.10" NWGS-84
  16°21'07.14" E
  313 m.n.m.

Naposled přidané:
03/09/19 Úřední deska
- Veřejná vyhláška...
31/08/19 Fotogalerie
- Bekyně velkohlavá
29/08/19 Úřední deska
- Veřejná vyhláška...

Krátké zprávy:
17/09/19 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 23.…
10/09/19 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 16.…
09/09/19 MUDr. Minářová
- Změna ordinační doby
Celý přehled   [9]

Dotační program:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2019

Zpravodaj DSO
Zpravodaj DSO Tišnovsko
05/2018 ve formátu *.pdf

Zpravodaj MAS
Zpravodaj MAS Brána Brněnska
04/2017 ve formátu *.pdf

RSS kanál:
 InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
- Sháním pračku - na...
- Český pohár a MS ...
- Dýňová slavnost v ...
- ZVONY SE ROZEZNÍ J...
- Dráčci - hravý pro...

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   Z D E

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Ohlédnutí za vánoční výstavou

20.12.2010

O víkendu 4. a 5. prosince 2010 jste měli možnost navštívit vánoční výstavu zpestřenou o vystoupení členů souboru Dóbrava nazvané "Pastýřská hra" a drobný vánoční jarmark rukodělných prací.

V prostorách bývalé radnice pro Vás byly prostřené štědrovečerní stoly 19., 20. a 21.století včetně dobové výzdoby vánočních stromků a dárků, které Vám možná připomenuly Štědrý večer Vašeho dětství a vzbudily vzpomínky na něj. Mohli jste obdivovat papírový betlém v mechu i ve vitrínách nebo velmi staré zpěvníky ze sbírky pana Jirčíka. Také keramické formy na pečení našich babiček a prababiček, kleště na pečení oplatků a staré formičky a vykrajovátka. Vánoční atmosféru podtrhly kresby našich školáků na téma "Ladova zima".

Vše, co bylo prostřeno na jednotlivých stolech, bylo určeno ke konzumaci. Na 1. stole jste mohli ochutnat oplatky s medem, jahelník, "ocet" (rozvařené sušené ovoce všech druhů s rozinkami), rohový koláč a makovníky. Čočkovou polévku, hrách a kroupy, "hubovou" omáčku se švestkami, krupičnou kaši sypanou strouhaným perníkem, pletenou vánočku s mandlemi a povidlové buchty.

Na 2. stole byla pro Vás připravena vánočka, pečená ve formě a kynutý štrůdl s jablky, hrachová polévka, smažený kapr s jednoduchým bramborovým salátem a punč.

Na 3. stůl jsme pro Vás uvařili rybí polévku, smaženého kapra s bramborovým salátem a majonézou, kynutý a lístkový štrůdl. K vánocům neodmyslitelně patří vánoční cukroví, a proto k ochutnávce byly upečeny zázvorky, linecká kolečka, pracny, vanilkové rohlíčky, pařížské tyčinky a perníky. 

Na prodejním jarmarku jste mohli koupit něco pro radost sobě nebo svým blízkým. Výběr byl z nabídky háčkovaných a pletených výrobků, drátkovaných šperků, zdobených svícínků a svíček z včelího vosku nebo vánočních přírodních svícnů a adventních věnců.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli. Jako prvnímu panu Jirčíkovi, bez jehož znalostí tradic našeho kraje, by výstava nemohla vzniknout. Dále všem kuchařkám a pekařkám, které se podílely na přípravě pokrmů a cukroví. Všem, kteří zapůjčili nebo věnovali do sbírky staré formičky a vykrajovátka. Členům souboru "Dóbrava " za krásný kulturní zážitek. Všem silným pažím, které pomohly při instalaci výstavy, za dodání vánočních stromků, za úklid v pozdních večerních hodinách.

Doufám, že se Vám výstava líbila a že se někdy příště přijdete zase podívat. Poděkování patří také Vám, protože bez návštěvníků by příprava jakékoliv výstavy ztrácela smysl. A na závěr pro ty, kteří si vyžádali recepty na pletenou vánočku, kynutý štrůdl a punč. Tady jsou:


Vánočka:

500 g hladké nebo polohrubé mouky, 100 g pískového cukru + 1 van. cukr, 2 dcl mléka, 100 g másla, 40 g droždí, špetka soli, 2 žloutky, kůra z citrónu, špetka nastrouhaného muškátového oříšku, rozinky, mandle, vejce na potření. Zaděláme těsto, vypracujeme a necháme nakynout asi 2 h. Znovu vypracujeme, zapracujeme rozinky do těsta (můžeme je namočit do rumu) a upleteme vánočku. 4-3-2. Necháme ještě asi půl hodiny znovu kynout. Potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme mandlemi. Pečeme asi 1 h na 160°C.


Závin:

½ kg mouky (hladká + polohrubá), 1 vejce + 3 žloutky, 1 kostka droždí, ¼ l mléka, lžička soli, 10 - 12 dkg tuku (sádlo + olej), asi 10 dkg cukru. Vypracujeme těsto, necháme kynout. Rozválíme na placku, náplň dle chuti, srolujeme a upečeme.


Punč:

pomeranč, citron, mandarinka, rozinky, jablko - vše nakrájíme na kostky; do hrnce dáme vařit 2 l červeného vína, 0,5 l ovocného čaje a 0,5 l rumu. Přidáme ovoce, badyán, celou skořici, hřebíček a cukr dle chuti. Za občasného míchání přivedeme k varu a odstavíme. Naléváme horké do vysokých sklenic se lžičkou, aby bylo možno vybírat kousky ovoce.


Hana NavrátilováCelý článek | přečteno 2.422 x   ohlasů 1 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
© 2004 - 2019