all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 20.07. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
    včera  Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.6
10/07/24 Farnost
- Pozvánka na přednášku
10/07/24 Historie
- Pernštejnové v evrop...

Mobilní rozhlas:
- Prodej zeleniny
- MUDr. Pecinová
- Prodej zeleniny
- Písecké lůžkoviny
- Odečty elektroměrů

Krátké zprávy:
16/07/24 Eva Šenková
- Pouťový volejbalový tur…
04/07/24 Obec Brusná
- Brusňáčkofest
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
Celý přehled   [6]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Reportéři z páté třídy

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Klub českých turistů

01.04.2012

Na sobotu 16. června 2012 připravuje zastupitelstvo městyse Doubravník spolu s doubravnickým odborem Klubu českých turistů již 5. ročník dálkového pochodu a cyklojízdy Kolem Doubravníku pěšky i s kolem.

Pořadatelé se chtějí pochodem a cyklojízdou připojit k letošní celostátní akci Rok Pernštejnů, a proto jsou trasy směrovány ke hradu Pernštejnu, na Nedvědicko a Bystřicko.

Nejkratší pěší trasa bude 10 km a povede z Doubravníku po červené turistické značce do Nedvědice a zpět po vlastním značení přes Černvír. Patnáctka je prodloužena o okruh kolem hradu Pernštejna. Trasa 28 km dovede účastníky do Věžné, Býšovce a Kovářové, pětatřicítka ještě do Vrtěříže a Štěpánova. Nejdelší pěší trasa bude 50 km a jde přes Pernštejn, Věžnou a Věchnov do Bystřice nad Pernštejnem a zpět přes Štěpánov, Chlébské a ještě se zacházkou přes Křeptov.

Manželé Helena a František Šedých, tradiční garanti cyklistické části akce, připravují pro cyklisty dvě trasy - 40 a 60 km. Při absolvování kratší trasy účastníci projedou kolem tišnovského koupaliště, potom pojedou přes Vohančice, Pejškov, Hradčany, Šerkovice a Lomnici. Šedesátka vede přes Štěpánovice, Železné, Lubě, Kunčinu Ves, Strháře a Lomnici.

Start je v budově bývalé radnice, na pěší trasy 50 a 35 km od 6,00 do 8,30 hod., na zbývající pěší trasy a na obě cyklotrasy od 8,00 do 10,15 hod. Zde bude do 18,00 hod. také cíl. Startovné je pro děti do 15 let 10 Kč, členy KČT 15 Kč a ostatní 20 Kč.

Každý účastník, který úspěšně absolvuje trasu, kterou si zvolil, obdrží v cíli diplom a netradiční pozvánku na příští ročník akce. Autorem diplomu je jako každoročně čestný člen KČT Doubravník Stanislav Bělík. Ten také navrhl znak pochodu.

Ještě připomeňme, že loni se zúčastnilo celkem 146 turistů, z toho bylo 21 doubravnických občanů. Tak jako v předcházejících letech, je i letos přáním pořadatelů, aby se toto číslo zvýšilo a aby byl mezi místními takový zájem o pochod, jako je tomu například v Nedvědici nebo v Tišnově. Turisti s dalším rekordem

Správná turistika není jen sportovní výkon - nachozené nebo naježděné kilometry, ale měla by být doplněna i o tak zvanou kulturněpoznávací činností. Turista by si měl zlepšovat svůj zdravotní stav, svoji fyzickou kondici a současně rozšiřovat své vědomosti a poznání.

K tomu je zaměřena i činnost doubravnických turistů. Součástí jejich vycházek a zájezdů jsou návštěvy zajímavých míst, památek, exkurze, výstavy.

V tomto smyslu byla připravena první letošní vycházka první březnovou sobotu. Její trasa vedla ze železniční zastávky ve Věžné přes Bor, Rakové do Doubravníku. Hlavním cílem však byla známá lokalita Skalka, jedno z míst, kde se uvažuje o vybudování centrálního skladu použitého jaderného paliva z našich jaderných elektráren a kde již byly provedeny průzkumné práce pro budování tohoto skladu. 

Průvodcem jim byl jeden z vedoucích pracovníků průzkumných prací, ale také člen doubravnického odboru KČT Ing. Antonín Hájek, Csc.

Účastníci se nejprve seznámili s účelem skladu, s plánovaným provedením a technickým vybavením. Potom prošli průzkumné štoly - byla to více než kilometrová podzemní cesta, pro turisty sice krátká, ale nezvyklá túra. S poutavým a podrobným výkladem průvodce, který dokázal odpovědět na každou otázku, a bylo jich hodně. Mnozí z účastníků zde nebyli poprvé, ale přesto si každý odnesl nové poznatky a vědomosti.

Další cesta byla provázena skutečným jarním počasím, to zážitky umocnilo.První letošní vycházky se zúčastnilo 26 turistů, to je rekordní účast v téměř čtyřleté historii pravidelných vycházek. Nebyli to jen doubravničtí, ale i hosté, mezi účastníky byli dokonce i tři turisti z Poličky, kteří se o akci a jejím programu dozvěděli z internetu.Turisti a Rok Pernštejnů

Letošní rok byl Národním památkovým ústavem vyhlášen jako Rok Pernštejnů. A tak je na místě otázka, co to znamená pro doubravnické turisty.

Vzhledem k tomu, že je Doubravník přímo na terirotiu, která v minulosti patřilo rodu Pernštejnů, ať se vydáme kterýmkoliv směrem, vždy musíme projít územím, které patřilo tomuto slavnému rodu. A na hranice tohoto panství jsou různé vzdálenosti.

Letos v květnu to budou již čtyři roky, co začali doubravničtí turisti pořádat každou první sobotu v měsíci společné vycházky, připravili zájezdy a rozšířili svoji činnost. Když nahlédneme do vzorně vedené kroniky odboru, zjistíme, že za toto období se uskutečnily celkem 44 akce, v tom nejsou započítány samozřejmě schůze a také 4 ročníky akce Kolem Doubravníku pěšky i s kolem. A více než čtvrtina těchto akcí se dotkla území Pernštejnů, účastníci některých akcí se pohybovali jen po tomto území (na příklad při vycházce Pernštejn ze všech stran, z Bystřice do Nedvědice nebo z Doubravníku přes Káčiny do Nedvědice). A zrovna ty Káčiny je jedno z míst, které není moc navštěvováno. Tak panství Pernštejnů není pro doubravnické turisty země neznámá.

Zde je třeba zdůraznit jinou skutečnost, a to jak doubravničtí turisté přispívají k propagaci a popularizaci panství Pernštejnů. Dálkový pochod a cyklojízda Kolem Doubravníku pěšky i s kolem má za sebou sice jen čtyři ročníky, ale již tato akce získala popularitu po celé republice - skutečně účastníci jsou z celé republiky - jen jako příklad jmenujme Karlovy Vary, Plzeň, Ústí nad Labem, Ostrava. Trasy byly každý rok, když ne celé, tak alespoň částečně vedeny dotyčným územím. A to je určitě jeden z nejlepších způsobů, jak krajinu poznat.

Dálkové pochody se zveřejňují v celostátním kalendáři, který je vydáván v listopadu na celý následující rok. Jeho uzávěrka je 30. června, to znamená, že do tohoto data pořadatelé musí naplánovat trasy na příští rok. Doubravničtí turisti to tak udělali a až koncem minulého roku se dozvěděli, že rok 2012 byl vyhlášen Rokem Pernštejnů. Aby k této významné akci přispěli svoji "troškou do mlýna", operativně změnili pěší trasy tak, aby byly celé na bývalém území Pernštejnů. To se podařilo a snad Nedvědičtí odpustí vniknutí do jejich nepsaného turistického teritoria.

K Roku Pernštejnů plánují doubravničtí turisti zájezd do Litomyšle.


Josef Ondroušek
- ok -Celý článek | přečteno 3.277 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024