all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 20.07. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
    včera  Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.6
10/07/24 Farnost
- Pozvánka na přednášku
10/07/24 Historie
- Pernštejnové v evrop...

Mobilní rozhlas:
- Prodej zeleniny
- MUDr. Pecinová
- Prodej zeleniny
- Písecké lůžkoviny
- Odečty elektroměrů

Krátké zprávy:
16/07/24 Eva Šenková
- Pouťový volejbalový tur…
04/07/24 Obec Brusná
- Brusňáčkofest
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
Celý přehled   [6]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Pozor na zloděje

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Jak se dělá pochod

20.10.2012

Jméno našeho městyse je už spjato s dálkovým pochodem a cyklojízdou, které letos po páté uspořádalo zastupitelstvo městyse spolu s odborem Klubu českých turistů. A je to vyjádřeno i názvem akce - Kolem Doubravníku pěšky i s kolem.

Je až překvapující, jak je Doubravník neznámý, a nemusí to být ani lidé z daleka. A na druhé straně je také překvapující, jak je Doubravník právě díky akci zastupitelstva a turistů známý.

Připravit pochod a cyklojízdu není tak jednoduché, jak by se to zdálo. Co to vyžaduje, má dokázat právě tento článek - přispět k informovanosti doubravnických občanů a možná i k novému pohledu na činnost turistů.

Pro pořadatele pochodů a cyklojízd je každoročně důležité datum 30. června. Ten den je uzávěrka kalendáře dálkových pochodů a cykloakcí na následující rok. Pro pořadatele to znamená, že k tomuto datu musí být naplánovány trasy, které budou v příštím roce, a měly by být přesně určeny i délky těchto tras. Musí být také rozhodnuto mnoho dalších otázek. Například jestli bude zajištěna možnost ubytování (zajišťuje se pouze prostor pro nocleh na zemi, tedy bez lůžek, musí proběhnout jednání s majitelem takových prostor, u nás je to Sdružení technických sportů), kdy se bude startovat, jaké bude startovné, jestli bude žádáno o zařazení do seriálu Dvoustovka akcí KČT a do kalendáře mezinárodní turistické organizace Internazionaler Volksportverband - IVV. Pokud je akce pořádána v polovině měsíce června, jako u nás, vrcholí přípravy na jeden ročník a současně už probíhají přípravy akce, která bude za rok. Kalendář vychází k pochodu Za posledním puchýřem, který je v polovině listopadu.

Potom mají pořadatelé relativní klid asi tak do konce prvního měsíce následujícího roku. Někdy už nebývá sníh a začíná se s procházením a projížděním zvolených tras. To nedělají všichni pořadatelé, doubravničtí turisté však ano. Zjistí se tak aktuální stav značení, stav cest, jejich průchodnost. Do pochodu se dá zjednat náprava a popis trasy, který dostává každý účastník, také na tato zjištění reaguje. Obvykle červnová vycházka je poslední částí procházení tras.

Více než tři měsíce předem musí být připraveny informace pro sdělovací prostředky - vždyť třeba Doubravnický nebo Nedvědický zpravodaj vychází jednou za čtvrtletí a příspěvky je nutno předat začátkem března. Ten, kdo to má na starost, musí sledovat, kdy která tiskovina od Tišnova až po Žďár n. S. má uzávěrku, aby bylo informováno co nejvíce zájemců.

Tři měsíce předem se připravují propozice, které obsahují podrobnosti o akci, místo a čas startu a cíle, trasy, startovné, termín přihlášek na ubytování, kdo může poskytnout bližší informace, event. další sdělení zájemcům. Propozice se dnes rozesílají elektronickou poštou a jsou samozřejmě k dispozici na webových stránkách.

Zajišťují se také diplomy, které účastníci dostanou. Pro autora diplomů pana Bělíka tím několika měsíční práce končí.

Asi měsíc před pochodem se sejde celý štáb, který zajišťuje pochod. Zde se domluví obsazení kontrol, jejich technické vybavení i vybavení proviantem / na některých kontrolách se účastníkům poskytuje chleba a minerálka, co je účastníky velice ceněno, protože to nebývá tak obvyklé, jak bychom si mysleli / a členové štábu se dozví čas, kdy bude kontrola v činnosti, co si před odjezdem na kontrolu vyzvednout a co si musí vzít z domu.

Musí se objednat chléb, nápoje, které budou poskytovány na kontrolách. Je třeba také ověřit, jestli je třeba zajistit další kelímky na nápoje.Den před kontrolou se musí nachystat prostory na staré radnici, doznačit trasy tam, kde je to třeba, a hlavně pořadatelé sledují vývoj počasí a prognózy na další den.

V den pochodu nastupují někteří členové štábu již před šestou hodinou ranní, protože přesně v šest hodin (a bylo zatím v každém ročníku) již vycházejí první účastníci na nejdelší trasu.

Během celého dne přicházejí ti, co budou na kontrolách, a přebírají vybaveni. Odcházejí a přicházejí účastníci akce. A do šesté hodiny večerní jsou sice chvíle, kdy je na startu a v cíli méně práce, ale i tak je to poměrně vyčerpávající činnost.

V šest se uzavře cíl a zbývá chvíle na oznámení počtu účastníků členům štábu a na první hodnocení.

A třetí den, to je pondělí, se vyklidí místnosti, kde byl start a cíl, provede se úklid a vybavení jako označení startu a cíle, kontrol, razítka z kontrol, zbylé diplomy a další pomůcky se na rok uloží do skladu.

Je druhá polovina měsíce června a práce se začíná opakovat - nastává příprava dalšího ročníku dálkového pochodu a cyklojízdy Kolem Doubravníku pěšky i s kolem.

Tak tedy vypadá příprava takové akce z hlediska doubravnického zastupitelstva a doubravnických turistů. Samozřejmě nebylo možno zde zachytit všechno.


Josef Ondroušek
- ok -Celý článek | přečteno 2.248 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024