all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

Doubravník


Oficiální stránky městyse

Doubravník
  Dnes je: 20.08. 2019 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Mobilní rozhlas:
logo mobilní rozhlas

Bezpečný internet:
logo internet pro seniory

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Dřevořezba
Valtr Baxa
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Najdete nás zde:
  49°25'31.10" NWGS-84
  16°21'07.14" E
  313 m.n.m.

Naposled přidané:
    včera  Úřední deska
- Záměr prodeje pozemku
15/08/19 Současnost
- Petice k záchraně do...
25/07/19 Zastupitelstvo
- Usnesení č.ZM-7/2019

Krátké zprávy:
    dnes  DSO Tišnovsko
- TyJáTr FEST 2019
16/08/19 obec Olší
- Uzavírka silnice 385
06/08/19 SDH Doubravník
- Branný den
Celý přehled   [7]

Dotační program:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2019

Zpravodaj DSO
Zpravodaj DSO Tišnovsko
05/2018 ve formátu *.pdf

Zpravodaj MAS
Zpravodaj MAS Brána Brněnska
04/2017 ve formátu *.pdf

RSS kanál:
 InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
- PoHodová devítka -...
- Konec léta na zámk...
- Výstava mladých kr...
- Kuřimská cyklostezka
- Po kůrovci hrozí d...

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   Z D E

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Posedmé kolem Doubravníku

08.04.2014

Už posedmé zve zastupitelstvo městyse Doubravník spolu s doubravnickým odborem Klubu českých turistů na dálkový pochod a cyklojízdu s názvem Kolem Doubravníku pěšky i s kolem. Letos se tato akce bude konat v sobotu 14. června.

Pro pěší turisty bude připraveno 5 tras o délce 9, 15, 27, 39 a 50 km. Nejkratší trasa je z Doubravníku na Sejřek a přes Rakové a Maňovou zpět do Doubravníku. Patnáctka vede přes Prudkou, Borač, Kaly a Maňovou, sedmadvacítka přes Borač, Předklášteří, Dolní Loučky a Kaly, devětařicítka do Dolních Louček jako předcházející trasa, ale bude pokračovat na Šafránkův mlýn a přes Drahonín a Sejřek. Ti, kdo se vydají na nejdelší trasu, půjdou přes Skorotice, Křížovice do Štěpánovic a další cesta se jde společná s devětatřicítkou.

Pro cyklisty připravili manželé Šedí dvě trasy - 36 a 65 km. Povedou přes Tišnov, Drásov, Železné a Lomnici, na delší trase si přidají cestu z Drásova přes Unín, Žernovník a Všechovice do Železného.

Start na dvě nejdelší pěší trasy je od 6,00 do 8,30 hod., na další pěší trasy a na cyklotrasy mohou zájemci vycházet nebo vyjíždět od 8,00 do 10,15 hod., pro nejkratší trasu bude start otevřen až do 14,15 hod.

Startovné je 20 Kč, pro děti do 15 roků a členy Klubu českých turistů 10 Kč.

V cíli každý, kdo dojede nebo dojde do 18 hod. a úspěšně absolvuje celou zvolenou trasu (na trasách budou kontroly), obdrží diplom, jehož autorem je Stanislav Bělík, čestný člen doubravnického odboru Klubu českých turistů. Jako každoročně i letos bude diplom nový. A nebude chybět tradiční kalendářík s pozvánkou na příští ročník.

Je třeba ještě uvést, že akce byla i pro letošní rok zařazena do seriálu akcí mezinárodního sdružení Internacionaler Volkssportverband (IVV), do desítky vybraných akcí IVV v ČR a do Dvoustovky významných akcí Klubu českých turistů.

Pořadatelé, zastupitelstvo městyse Doubravník a členové odboru Doubravník Klubu českých turistů, zvou všechny, a to nejen ty, kteří se pěší turistice a cykloturistice věnují aktivně, na trasy letošního dálkového pochodu a cyklojízdy Kolem Doubravníku pěšky i s kolem. Loni se akce zúčastnilo 234 turistů, z toho 29 doubravnických občanů. Pořadatele by velice potěšilo, kdyby se hlavně to druhé číslo zvýšilo.To bylo za Napoleona

O posledním loňském zájezdu, který pořádali doubravničtí turisti na akce spojené s 208. výročím bitvy u Slavkova, již v Doubravnickém zpravodaji byla zpráva. Ale zatím asi nebylo nikde uvedeno, že někteří "šťastlivci" získali velice pěknou brožuru nazvanou Morava napoleonská, s podtitulem Evropské dějiny na dosah. Tohoto průvodce vydala Regionální rozvojová agentura jižní Moravy.

A je tam popsána jedna zajímavá příhoda:

Kromě mameluků (to byli afričtí vojáci, kteří se dali najmout do vojska během tažení do Egypta, vynikali nejen exotickým zjevem, ale i jezdeckým uměním - pozn. -ok-) patřili mezi francouzské sbory také další cizinci, dokonce i několik mladíků z Moravy. V Doubravníku vzpomínají na jednu historku z té doby.

Při pobytu Francouzů v kraji u sebe rodina Slezáků ubytovala jednoho francouzského důstojníka. Když odcházel, rozloučil se s rychtářem slovy: "Tak s pánembohem, strýčku!" Udivený výraz rychtáře mluvil za vše. Nechápal totiž, jak je možné, že voják umí tak dobře česky. Pod peřinou ve svém pokoji navíc důstojník nechal v pytlíku zlaťáky. Slezákovi se polekali. Aby je Francouzi nepodezírali, že peníze ukradli, důstojníka ihned dohonili. Jaké ale bylo jejich překvapení, když důstojník přiznal, že je Filip Slezák. Šlo o jejich příbuzného, kterého kdysi drábi odvedli na vojnu! Buďme upřímní, bojovat za císaře pána se českým a moravským hochům nechtělo. Vojenská služba jim naháněla strach, protože trvala celou věčnost. Od roku 1802 se situace mírně zlepšila. Vojáci byli verbovaní už jen na "pouhých" sedm až čtrnáct let. Zmiňovaný Filip Slezák později přeběhl k Napoleonovi, a když se vrátil do Doubravníka, nemohl se prozradit, aby se nedostal do maléru jako rakouský dezertér.


Josef OndroušekCelý článek | přečteno 1.206 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
© 2004 - 2019