all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 17.06. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
12/06/24 Úřední deska
- Svolání zastupitelstva
11/06/24 Současnost
- Pernštejnové s námi
07/06/24 Současnost
- Slavnosti Pernštejn...

Mobilní rozhlas:
- Zvířátkový les
- Uzavírka silnice ...
- Vinařství Holánek
- Tišnovský komorn...
- Prodej jahod

Krátké zprávy:
14/06/24 MěÚ Tišnov
- Výběrová řízení
12/06/24 Muzeum rom...
- Nabídka zaměstnání
11/06/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 17.06…
Celý přehled   [11]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Deník z války - můj příběh [8]

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Životní jubileum Zdeňka Macháčka

25.08.2015

Zdeněk Macháček se věnuje sochařině od útlého věku. Za tu dobu uspořádal téměř 40 samostatných výstav, dalších 100 výstav doma i v zahraničí se účastnil. Hlavním tématem jeho tvorby je krajina Vysočiny a pocity z ní. Kromě řady monumentálních objektů u nás i v zahraničí je autorem mnoha zahradních plastik a menších skulptur a reliéfů s ženskými a zvířecími motivy pro interiéry u nás, ale třeba i ve Švédsku, Mexiku, USA, Kanadě.

Je členem brněnského Sdružení Q a Klubu výtvarných umělců Horácka ve Žďáru nad Sázavou. Tam také založil a organizoval v letech 1992-95 Mezinárodní sochařské sympozium. Od roku 1971 žije a pracuje na Vysočině v Křížovicích, kde v Galerii z ruky má stálou sochařskou expozici, otevřenou od dubna do konce září.
"Člověk je tvor omezený svými možnostmi" 

V rozhovoru Zdeněk Macháček zmiňuje především možnosti fyzické, které se s přibývajícím věkem ztenčují. A není divu. Sochař letos v srpnu oslavil 90. narozeniny. Nejenom o nedostatku sil, ale i o náhodách, které přivedly Zdeňka Macháčka do Křížovic, jsem si s ním povídala u křížovické kávy.

Jak jste se k sochařství dostal?

Já už jsem si jako malý hošík "pidlal" lodičky, když jsem dostal první nožík a z hlíny jsem "plácal" trpaslíky. Nějak mě to přitahovalo. Vždycky jsem chtěl být Robinsonem, to byl můj původní plán, protože Robinson jako takový mě fascinoval, všechno si musel udělat sám, nikdo ho neotravoval.

Jak dlouho Vám tento sen vydržel?

Sen mi vydržel dodneška, ale tady se, poněkud vzdáleně, vyplnil. Před pětačtyřiceti lety, kdy jsem objevil tady tu zříceninu, jsem musel všecko stavět sám, znovu.

Jak jste se ocitl na Křižovicích?

Jak už to tak bývá, spousta náhod. Můj kamarád Matal se odstěhoval z Brna, koupil tady (na Prudké) mlýn a já jsem v tu dobu měl, kromě jiných zvířat, chovného psa-boxera. Mirkův sen byl mít boxera. Když jsem mu řekl, že mám možnost dostat boxera, tak jsme se domluvili, že za ním přijedu na mlýn a přivezu mu štěně. Druhý můj kamarád pronajal v Křížovicích chalupu a myslím tak tři, čtyři roky mě zval, abych sem za ním přijel. Když řekl, že ve Skoroticích mají stádo ovcí a prodávají jehňata, tak to byl pádný důvod sem přijet. Potřeboval jsem je, aby mi v Brně u domu udělaly kanadský trávník. Přijel jsem do Skorotic a než jsem odjel, jel jsem se podívat ještě na Křižovice za tím kamarádem, který mi řekl: "Pojď se podívat, tady vedle je chalupa. Ona není vidět, je v tom roští." Odhrnuli jsme to a objevil jsem tady tohle. Tím to začalo.

Chtěl jste tu hned bydlet nebo sem jezdit jenom na chalupu?

Já jsem v té době zoufale sháněl ateliér, protože na ty klády a na to všechno potřebuji velký prostor. V Brně jsem měl místo jenom před domem. Zahrada tam byla "jakž takž", ale nedalo se tam dostat autojeřábem, takže jsem měl dřevo složené před domem. Ze začátku to bylo bez problémů, ale potom mi najednou začaly chodit účty, že skladuji dřevo na městském pozemku a čtvereční metr denně stojí korunu. To narůstalo, protože ty klády byly větší. Když jsem objevil tuhle chalupu a vše, co k ní patřilo, tak už nebylo o čem mluvit.

Jak dlouho vám trvalo, než jste to tu opravil?

Deset let jsem nedělal nic jiného.

Stíhal jste v té době i tvořit?

Bylo to padesát na padesát.

Bylo přestěhování se do tohohle prostředí zlomovým okamžikem ve vaší tvorbě?

Když jsem to tady uviděl, tak bylo všechno jasné, prostě romantika až na půdu. Byla to inspirace pro většinu větších věcí. Inspirace pro létavice a podobné tvory byla zase jízda na koni. Když sednete na koně a máte před sebou krajinu a obzory, je vítr a jedete lesem, tak to všecko sténá. Sedíte na koni a říkáte si: teď pojedu tam na ten obzor, chvilku jste tam, pak na další, takže máte pocit, že létáte.

Jak odpočíváte, relaxujete?

Relaxace - tento termín neznám. Pro mě je relaxace, když můžu dělat. Ale se ženou relaxujeme dvakrát ročně v Luhačovicích. Jelikož nemáme v létě možnost mít dovolenou, tak jezdíme vždycky před sezónou a po sezóně. Tam se v podstatě "flákám", což je namáhavější než něco dělat. Od cukrárny k cukrárně. To už je pak člověk nervózní, že nemůže nic dělat, že musí sedět.

Plánujete, co byste chtěl ještě vytvořit? Máte nápady na tvorbu dalších děl?

Člověk by chtěl, ale okolnosti už to nedovolují, je to přece jenom trošku práce. Jde to pomaleji, než bych chtěl. Inspirace je spousta, nápadů taky, ale člověk je tvor omezený svými možnostmi. Tři roky zpátky prošlo kolem Nedvědice, kolem koupaliště, malé tornádo, tam vznikl široký polom a bylo tam polámaných plno starých stoletých smrků. Já jsem se k tomu nějak dostal a několik stromů získal. Zkoušel jsem do toho něco dělat a najednou jsem zjistil, že ty stromy mají taky nějakou duši, tak jsem udělal takovou sérii duší stromů a ještě nějaké nápady mám.


Kateřina Beranová


  • Městys Doubravník vydal k příležitosti 90. narozenin Zdeňka Macháčka kalendář s fotografiemi jeho děl, který lze zakoupit na úřadu městyse nebo v Galerii z ruky.Celý článek | přečteno 2.787 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024