all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 22.06. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
20/06/24 Úřední deska
- Veřejnoprávní smlouva
19/06/24 Úřední deska
- Oznámení o přerušení
18/06/24 Úřední deska
- Veřejná vyhláška

Mobilní rozhlas:
- Otevírací doba
- Drůbežárna Prace
- Prodej zeleniny
- Zájezd do Strážnice
- pošta Partner Dou...

Krátké zprávy:
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
18/06/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 01.07…
17/06/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 24.06…
Celý přehled   [13]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Třídění odpadu

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Orchideje Doubravnicka v roce 2016

15.12.2016

Také i v roce 2016 jsem na území Doubravníka s fotoaparátem v ruce pátral po orchidejích. Pátral jsem nejen po těch, které jsem již znal, ale i po nových a především po těch, které doc. Lacina uvádí v knize "Doubravník v dějinách 1208-2008". Pro zájemce o tyto klenoty naší přírody uvádím, jak letos kvetly.

Nejhojnější na našem území je vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia). Z předchozích let znám celkem čtyři lokality, na nichž jsem je viděl kvést. Letos kvetlo asi 70 exemplářů na Pláňavě a na Hulově kopci pět. Zbývající lokality jsou již zřejmě ztraceny, zarostly náletem, stejně jako lokalita uvedená v knize na okraji lesa v Propadlí.Vemeník dvoulistý na Pláňavě.

Podobný vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha), v knize uváděný na Pláňavě, zde již neroste. Lokalita byla zalesněna. Podařilo se mi jej objevit na louce pod Hlaváčovem při okraji lesa. Nejvíce exemplářů zde kvetlo v roce 2014 a to 22. V letošním roce však nekvetl ani jeden. Pro orchideje je typické, jak uvádí literatura, nepravidelné kvetení. Některé roky bez zjevných důvodů nevykvetou. Doufám, že příští rok nás svými květy opět potěší.Vemeník zelenavý na louce pod Hlaváčovem.

Oba vemeníky jsou si velmi podobné a nejlépe se dají rozeznat podle postavení pouzder prašníků.

Další krásnou orchidejí je okrotice dlouholistá (Cephalanthera longifolia). Tu znám nejdéle. Poprvé jsem si ji všiml v roce 1984 v příkopu u silnice k Bělči. Od té doby zde pravidelně kvete a každý rok v květnu je možno se s ní potěšit. V knize je uváděna i na Vinohradě a opravdu je možno se zde s ní na několika místech setkat. Letos to bylo ovšem slabší. U silnice spolehlivě vykvetla, na Vinohradě jen na dvou místech, na ostatních vyrostla, ale květy byly zřejmě zvěří zlikvidovány.Okrotice dlouholistá u silnice na Běleč

Nová pro lokalitu, v knize neuvedená, je okrotice bílá (Cephalanthera damasonium). Na ni jsem byl upozorněn jednou diplomantkou z Mendlovy university, která zpracovávala bakalářskou práci na Brdě. Opravdu tam mezi habry kvetlo pět exemplářů. Na podzim roku 2015 byla lokalita devastujícím způsobem vytěžena a ponechána ve značném nepořádku s hromadami větví. Myslel jsem si, že lokalita je ztracena. V květnu však rostliny vykvetly. Po cestě po Vinohradě jsem objevil dvě další lokality. Ta jedna je opravdu bohatá, je na ní snad 50 exemplářů. Spočítat se mi je nepovedlo, rostou tam v tak prudkém svahu, že jsem neměl odvahu ho celý slézt.Okrotice bílá na Vinohradě.

Oba druhy okrotice mají podobné květy, liší se pouze listy. Dlouholistá je má kopinaté a dlouhé, bílá kratší a vejčitě kopinaté. Nejkrásnější z okrotic, okrotice červená (Cephalanthera rubra), u nás neroste, nejblíže je ji možno nalézt v Nedvědici.

Jednou z nejčastěji rostoucí orchidejí je hlístník hnízdák (Neottia nidus - avis). Pojmenován byl podle typicky hnízdovitě nahloučených kořenů na oddenku. Hlístník je bez funkčního chlorofylu a celá výživa závisí na mykorhize. Rostlina je nezelená a prakticky postrádá listy a roste převážně v dubohabřinách a bučinách. U nás roste na více místech např. na Brdě. Je jednou z nejhojnějších orchidejí a není dosud chráněna. V letošním roce na Brdě nevykvetla.Hlístník hnízdák na Brdě.

Z hlediska ochrany přírody je nejvzácnější orchidejí rostoucí na území Doubravníka vstavač osmahlý (Orchis ustulata), zařazený do kategorie C1. Tento překrásný drobný vstavač rostl donedávna, jak je uvedeno v knize, v několika exemplářích na loučce za Hulovým kopcem. Dnes je tato lokalita zcela zarostlá náletem a zde jsem ho nenašel. Podařilo se mi však najít bohatou lokalitu s desítkami exemplářů na křížovické louce nad Vinohradem. Bylo to obrovské překvapení.

Lokalitu popsal ve svém článku Kousek Alp za Doubravníkem kolega Záhora.

Co mne potěšilo, že na lokalitu začali dojíždět i jiní zájemci o orchideje. Letos kvetlo však mnohem méně exemplářů, což bylo způsobeno tím, že část louky zřejmě byla pohnojena močůvkou a zarostla kopřivami. Další část výskytu doslovně zorala divoká prasata, takže vykvetlo jen asi 20 exemplářů. U této lokality hrozí nebezpečí, že nájemce louky ji "zúrodní" a tím zlikviduje, což by byla obrovská škoda. Pokus o zařazení lokality pod ochranu ze strany státu se bohužel nepovedl.Vstavač osmahlý na louce nad Vinohradem.

Pro mne novou orchidejí byl nález několika květů kruštíku širolistého (Epipactis helleborine) v křovinách pod Hlaváčovem. Jak jsem se dozvěděl, není u nás novinkou, jeho výskyt byl znám u silnice u křižovatky na Maňovou. Jedná se o poměrně hojný kruštík, který zatím není chráněn. Roste často podél cest a někteří zájemci o orchideje mu říkají žertem "pangejtník". Což je docela trefné. Sám jsem ho viděl hojně růst i v rozježděném asfaltě na okraji silnice nad Chlébským. Jeho drobné květy jsou však velmi atraktivní.Kruštík širolistý pod Hlaváčovem.

Dál již jsou jen ztráty. Vstavač obecný (kukačka-Orchis morio), uváděný na dvou lokalitách, jsem opět nenašel. Obě byly zalesněny a tudíž ztraceny. Nejblíže je možné se ním setkat u Štěpánova nebo Horního Čepí. Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), údajně rostoucí na vlhké louce pod Maňovou, tam již neroste.

Přesto však zůstávám optimistou a doufám, že ještě nějaký nový druh orchideje se v našem okolí najde. I tak však počtem druhů, které u nás rostou, nejsme na tom vůbec špatně.


Použitá literatura:

  • Doubravník v dějinách 1208-2008
  • F. Procházka, V. Velíšek - Orchideje naší přírody


Jaroslav SterzelCelý článek | přečteno 2.063 x   ohlasů 2 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024