all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 17.06. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
12/06/24 Úřední deska
- Svolání zastupitelstva
11/06/24 Současnost
- Pernštejnové s námi
07/06/24 Současnost
- Slavnosti Pernštejn...

Mobilní rozhlas:
- Zvířátkový les
- Uzavírka silnice ...
- Vinařství Holánek
- Tišnovský komorn...
- Prodej jahod

Krátké zprávy:
14/06/24 MěÚ Tišnov
- Výběrová řízení
12/06/24 Muzeum rom...
- Nabídka zaměstnání
11/06/24 Školní jídelna
- Jídelní lístek od 17.06…
Celý přehled   [11]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Začaly prázdniny

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Tady jsme doma

23.12.2016

je název projektu, do kterého je naše škola zapojena, podtitul zní "Regionální folklor do školy". Smyslem je vracet se ke kořenům a tradicím našich předků, uchovávat je a objevovat v nich vše, co může být inspirativní až do dnešní doby.

Téma letošního roku je "Na tom našem dvoře" a to je i odpověď pro všechny, kteří se ptali, proč se učíme o koze. Chov sánských koz byl totiž, jak jistě mnozí víte, v Doubravníku tradiční, v době největší slávy měl spolek chovatelů koz 65 členů se 116 zvířaty (více v knize Doubravník v dějinách str. 299 - 302.) A proto jsme, doufám, udělali radost starší generaci výstavkou historických fotografií. Kdo měl chuť, mohl i luštit. Dva úkoly - křížovku a texty -jsme pro Vás připravili i do Zpravodaje. Děkujeme všem, kteří nám zapůjčili cenné fotografie z domácích archivů a panu Jirčíkovi za poskytnutí pokladů z archivu obecního.

V listopadu jsme se na "náš dvůr" vrátili vytvářením zásob na zimu. Vyrábělo se hlavně v družině po odpoledních, ale také v pracovních činnostech. Hospodyně chodily prodávat přebytky na trh, my jsme prodávali na adventním jarmarku. A co bylo v nabídce? Sušené křížaly, jablečný sirup, ořechy v medu, kandovaná dýně, pečený ovocný čaj, perníky, zdravé tyčinky a další. Děkujeme všem, kteří nám poskytli svoje výpěstky ze zahrádky, med nebo skleničky i všem, kteří nás podpořili nákupem nějaké dobroty.

Máme ještě v plánu prozkoumat tkalcovskou tradici, uspořádat černou hodinku nebo vyzkoušet, jak si hrály děti kdysi. Proto prosíme všechny pamětníky, aby se s námi podělili o svoje vzpomínky, budeme si je zaznamenávat do kroniky. 

Toto je jedna z fotografií, která se - mimo jiné - zalíbila paní doktorce Aleně Schauerové natolik, že vybrala naši školu, aby se zúčastnila Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici koncem června 2017. Její článek si můžete níže přečíst. Ústav lidové kultury ve Strážnici zaplatí žákům, kteří se zúčastní nacvičování folklórního pásma, ubytování, stravu i dopravu a celý program na čtyři dny. Už se moc těšíme.


Eva HertlováVážení občané městyse Doubravník,

ve druhém čísle vašeho Zpravodaje jsem si přečetla krásná a výstižná slova paní starostky mimo jiné také o vaší škole, co nového pro žáky připravila a o čem se budou letos učit, jak budou poznávat svět. Připojím k tomu ještě jednu důležitou informaci:

Škola pod vedením paní ředitelky Mgr. Evy Hertlové se od letošního roku připojila k celostátnímu projektu Tady jsme doma - Regionální folklor do školy. Smyslem projektu je přiblížit dětem život předků, jak je obsažen v tradiční lidové kultuře obce, v níž žijí, případně v nejbližším regionu. Projekt, jehož jsem autorkou, má za sebou již osm roků úspěšné práce a víme, že je pro děti přínosem i že je baví. Výzkumem jsme navíc ověřili, že děti touto cestou získávají hlubší vztah k místu, kde žijí. Děti s pomocí učitelů budou vyhledávat informace o práci, bydlení, kultuře - pověstech, písních, říkadlech, hrách a tancích svých předků. A tak vás prosím o spolupráci. Bez vás dospělých - rodičů, prarodičů. pamětníků, kronikáře, starostky se prostě neobejdou. Že začali dobře, jsem si sama na místě ověřila. Minulý týden jsem vaši školu navštívila a zúčastnila se projektového dne s názvem Den kozy. Byl to neobyčejný zážitek. Určitě pro děti, ale i pro mne. Žáci, rozdělení do skupin po pěti, řešili úkoly, při nichž počítali, měřili, četli s porozuměním, pracovali na počítači, kreslili i vyráběli, tvořili texty na daná slova, zpívali a tančili a dokonce se učili dojit kozu. A tak život předků se stal smysluplným námětem celodenního vyučování. Potěšilo mě zaujetí dětí, jejich znalosti i dovednosti. Obdivovala jsem didaktické dovednosti učitelů, kteří věnovali mnoho času navíc, aby připravili a promysleli deset úkolů tak, aby se všechny děti aktivně a současně zajímavě učily. A navíc: Nejen já, ale především děti poznaly, že chov koz patřil k významné činnosti jejich předků a přitom právě tím Doubravník proslavili. Škola, tedy její učitelé, tím také dobře zařadila do vyučování letošní téma projektu: Na tom našem dvoře….

Součástí našeho projektu je i účast vybraných škol na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Každý rok vybereme jednu školu. Letos jsme vybrali právě vaši školu. A tak až uvidíte na škole sluníčko, které je logem projektu, a které na závěr tohoto textu připojuji, prosím zavzpomínejte, čím byste mohli právě vy dětem pomoci, aby ve Strážnici Doubravník dobře reprezentovaly.


Alena SchauerováCelý článek | přečteno 2.393 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024