all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 13.07. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
10/07/24 Farnost
- Pozvánka na přednášku
10/07/24 Historie
- Pernštejnové v evrop...
02/07/24 Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.5

Mobilní rozhlas:
- Písecké lůžkoviny
- Odečty elektroměrů
- Odečty elektroměrů
- Vinařství Holánek
- Prodej zeleniny

Krátké zprávy:
04/07/24 Obec Brusná
- Brusňáčkofest
02/07/24 LIKOV s.r.o.
- Nabídka zaměstnání
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
Celý přehled   [6]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Školní bowlingová liga

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Krásná tradice ve vánočním barevném osvětlení

19.01.2024

V neděli 3. prosince konečně začal oficiálně vytoužený předvánoční čas, na který se tolik dětí těší, zatímco mnozí dospělí reptají nad tím, že moderní Vánoce jsou spíše svátkem konzumu kvůli finančnímu obratu obchodních řetězců než vzájemného souznění všech lidí dobré vůle, setkání s přáteli, pomoci potřebným a celkově oslavou duchovních tradic, kvůli nimž bychom se na ně měli těšit především.


Svíčky, andílci, perníčky

Nicméně slavnost zahájení adventního času v Doubravníku šla proti konzumnímu duchu doby a rozhodla se podpořit právě onu tradiční část vánočního času. Počasí nám k tomu tentokrát nadělilo výjimečně štědrou sněhovou nadílku i pravý zimní mráz, který návštěvníci i prodejci na adventním trhu na náměstí zaháněli pitím horkých nápojů - čaje, grogu či dobrého svařeného vína. Prodavači ve stáncích, kteří tam netrávili čas primárně kvůli zisku, ale pro dobrý pocit sousedské vzájemnosti, stáli na svých místech od 13 hodin a na konci akce už mráz značně pronikal do všech částí těla. Nicméně místní zboží stálo za to. Kromě důležitých horkých nápojů zde mohli zájemci koupit zdobené obaly na knihy, originální obrázky na stěnu, dřevěné domečky, svíčky, perníčky či ozdoby na stromeček.

Vedle náměstí se oslava první adventní neděle konala i v přilehlé budově základní školy, kde bylo naštěstí přece jenom tepleji. Žáci i učitelé se na tento den dlouho připravovali, což líčí i páťáci ve svých pracích, které si můžete přečíst v rámci rubriky Mladý reportér na str. XX. Každá třída vyráběla jiné výrobky, které se v den začátku adventu prodávaly v přízemí ZŠ, kde se obvykle učí prvňáčci. Byla tam například modrotisková přáníčka, batikované tašky, klíčenky, náušnice, drátěné ryby, perníkové budovy školy, sady bylinek a vánočních dobrot, čaj na léčení kašlíku či barevné stojany na svíčky. Vedle v prostorách školní družiny byla k dispozici káva a čaj, které návštěvníkům pomáhal připravit sám pan ředitel ZŠ Pavel Sýkora. Kromě toho si tam mohli všichni koupit vynikající domácí koláče a posedět v klidu v připravené "kavárně".


Libé tóny pod stromečkem

Ve zbylých třídách v prvním patře probíhaly vánoční dílničky, kde (nejen) děti vyráběly nádherné náramky, malovaly na plexisklo či na speciální desku a kameny k originálnímu provedení dřevěných piškvorek. Pod jejich rukama vznikaly krásné výtvory, které si mohly pro potěchu odnést domů. Vedle toho se našel prostor i pro prodej dětských knih, což je zboží, které by žádnému školákovi nemělo pod stromečkem chybět, aby čtení z papíru nezmizelo pod nánosem přebujelého interaktivního obsahu z internetu. Vedle toho byl obchod s dalším tradičním vánočním zbožím - obrazy kostela či Panny Marie, svíčky, vyzdobené šišky, malé vánoční stromečky či ozdoby na ty velké opravdové, které se v domácnostech rozsvítí na Štědrý den.

Rozsvícení velkého doubravnického stromu na náměstí proběhlo tradičně v onu první adventní neděli od 17 hodin za zpěvu dětí z doubravnické školy a hudebního doprovodu jejich učitelů. Pan ředitel vzpomněl potřebnou pomoc lidem ve válkou postižených oblastech na Ukrajině i v Palestině a vyjádřil přání, aby se případné rozepře urovnávaly více domluvou a tolerancí k druhým než agresivním konfliktem. A to platí nejen pro velké války národů, ale též pro každodenní jednání mezi lidmi, takže každý můžeme přispět k vánoční atmosféře svou pověstnou troškou do mlýna. K přání se připojila i paní starostka, která též popřála pokoj všem lidem dobré vůle.

Děti zpívaly celkem čtyři písně a při poslední z nich se strom na doubravnickém náměstí rozsvítil množstvím barevných světel, které celou oslavu adventu příhodně završily.


Jindřich Kačer

Prodej medu, svíček a perníčků ve stánku na náměstí
Zpěv žáků doubravnické školy za hudebního doprovodu učitelů při zahájení adventu pod vánočním stromkem na náměstí,
foto: Filip ChludilProdej krásných obrazů Kristýny Tůmové na doubravnickém náměstí
Celý článek | přečteno 83 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024