all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

Doubravník


Oficiální stránky městyse

Doubravník
  Dnes je: 20.08. 2019 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Mobilní rozhlas:
logo mobilní rozhlas

Bezpečný internet:
logo internet pro seniory

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Dřevořezba
Valtr Baxa
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Najdete nás zde:
  49°25'31.10" NWGS-84
  16°21'07.14" E
  313 m.n.m.

Naposled přidané:
    včera  Úřední deska
- Záměr prodeje pozemku
15/08/19 Současnost
- Petice k záchraně do...
25/07/19 Zastupitelstvo
- Usnesení č.ZM-7/2019

Krátké zprávy:
    dnes  DSO Tišnovsko
- TyJáTr FEST 2019
16/08/19 obec Olší
- Uzavírka silnice 385
06/08/19 SDH Doubravník
- Branný den
Celý přehled   [7]

Dotační program:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  02/2019

Zpravodaj DSO
Zpravodaj DSO Tišnovsko
05/2018 ve formátu *.pdf

Zpravodaj MAS
Zpravodaj MAS Brána Brněnska
04/2017 ve formátu *.pdf

RSS kanál:
 InfoCentrum Tišnov - noviny Tišnov TIŠNOVSKO, noviny Kuřim KUŘIMSKO
- PoHodová devítka -...
- Konec léta na zámk...
- Výstava mladých kr...
- Kuřimská cyklostezka
- Po kůrovci hrozí d...

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   Z D E

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Klášter v Doubravníku [3]

27.02.2005

Klášter v Doubravníku tedy plnil svoji funkci celá dvě staletí. Ze jmen abatyší třináctého století se nedochovalo jediné, zato jsou z této doby známá jména hned tří proboštů.

Pro věk lucemburský je tomu naopak. Známe jen jednoho probošta - Václava, zato sled abatyší je úplný. Podle očekávání pocházely tyto osoby přímo z rodu erbu zubří hlavy nebo z blízkého příbuzenstva.

V roce 1235 nacházíme v Doubravníku již konsolidovaný klášter, nadanýpoměrně bohatými statky v jehož čele stál probošt Vojtěch, syn zakladatele Štěpána z Medlova. První zmínka o této postavě je ve svědecké formuli na královské listině z roku 1228 a poté se jeho jméno objevuje pod dalšími listinami a to ve společnosti bratrů Jimrama a Štěpána. V podstatě až do roku 1258.

Vojtěch byl ženat s dcerou Semislava z Morkovic, jejíž jméno bohužel neznáme. Datum svatby a zda se ze vztahu narodily nějaké děti, prameny neuvádějí. Jisté je, že Vojtěch brzy ovdověl a podruhé se již neoženil. Roku 1235 vystupuje ještě jako světský velmož, ale od roku 1238 vyměnil meč a jezdecké sedlo za mnišské roucho. Stal se proboštem doubravnického kláštera. Vojtěchův tchán, výše zmíněný Semislav z Morkovic, při tom věnoval klášteru ves Pornici na Morkovicku.

Následně si probošt Vojtěch vymohl u markraběte Přemysla potvrzenísvé svatební smlouvy se Semislavem z Morkovic ohledně věna, které tvořil celý újezd Semislav v Holasovickém kraji. Ověřovací listinu vydal markrabě Přemysl v Hulíně 27.ledna 1238 a stanovil v ní, že Vojtěch může s věnem volně nakládat i po smrti své manželky a újezd ohraničil Slavkovem u Opavy, Hradcem u Opavy, blíže neurčenou Jedlovou, Střelnou u Města Libavá a Deštnou.

Tento krok však vyvolal prudké zhoršení vztahů s rodinou jeho zesnulé manželky. Ovdovělá Vojtěchova tchýně urputně hájila rodový majetek, který měl svatební smlouvou náležet Vojtěchovi. K tomu se přidružily rozbroje s proboštovým bratrem Jimramem z Medlova, který se zřejmě cítil ošizen rozdělením otcovského majetku. Spor došel tak daleko, že se v něm angažoval i samotný král Václav I.

Ten na základě vyrozumění posílá instrukce purkrabímu Ratiborovi, t.č. kastelánu na Veveří aby:

1) odčinil bezpráví, které klášteru způsobil Vojtěchův bratr Jimram společně se svým tchánem Sigfridem, když "zašantročili" državu nově otevřených nalezišť stříbra u Dolního Čepí jakýmsi brněnským měšťanům...

2) aby neprodleně zakročil proti Vojtěchově tchýni a pohnal jí před soud bez ohledu na to, že spadá pod právo olomoucké.

U soudu ale Vojtěch spor prohrál, čímž končí veškeré zmínky o stycích s tímto rodem. Roztržka byla opravdu hluboká a zdá se trvalá. Nikdy později neslyšíme, že by rod zubří hlavy měl nějakou majetkovou držbu v tomto újezdu.

Za svého života byl doubravnický probošt Vojtěch významnou osobností. Vypovídají o tom jeho podpisy pod důležitými listinami té doby a jejich lokace potvrzuje, že sjezdil celou Moravu od Opavy až ke Znojmu. Kupodivu jeho stopu nenalezneme na území království. Ani jeho pobyt za hranicemi přemyslovského státu není hodnověrně doložen, ačkoli je velice pravděpodobný.

Od roku 1243 byl totiž členem komise, která měla provádět šetření, kdy, kým a v kterých částech Uher bylo loupeno šlechtici za vpádu Tatarů a po něm. Z toho vyplývá, že kůrie tedy probošta Vojtěcha musela dobře znát a byl u ní zřejmě i dobře zapsán, neboť takové pověření, se jistě neudělovalo na počkání.

Po roce 1256, na vrcholu své životní pouti, se Vojtěch stal olomouckým kanovníkem a v Olomouci jej zřejmě zastihla i smrt. Zemřel pravděpodobně 5. července 1258.


zdroj: doc. PhDr. Jaroslav Teplý, CSc.


pokračování:
- Abatyše kláštera Eufémie řečená OfkaCelý článek | přečteno 4.263 x   ohlasů 0 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
© 2004 - 2019