all mail address your message write your comment show all comments
Doubravník

městys Doubravník


Oficiální stránky

Doubravník
  Dnes je: 24.07. 2024 | Poslední články | Mapa stránek | Kalendář | Facebook | Info-seznam |
 

Úřad městyse:


Další rubriky:

Bezpečný internet:
logo NÚKIB

logo e-bezpečí

Nabídka práce:
  v regionech: - Tišnov
- Bystřice nad Pernštejnem

Doporučujeme:
Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje
Restaurace a penzion
Břetislava Sedláčka
Rekreační středisko - PRUDKÁ
jižní Morava
ppgo
firebrno
krizport

Statistika:
TOPlist

Naposled přidané:
22/07/24 Úřední deska
- Stanovení minimálního
19/07/24 Úřad městyse
- Rozpočtové opatření č.6
10/07/24 Farnost
- Pozvánka na přednášku

Mobilní rozhlas:
- Vinařství Holánek
- Prodej zeleniny
- MUDr. Pecinová
- Prodej zeleniny
- Písecké lůžkoviny

Krátké zprávy:
20/06/24 Městys Lomnice
- Pozvánka na výstavu
14/06/24 MěÚ Tišnov
- Výběrová řízení
10/06/24 Muzeum rom...
- Pietní akt
Celý přehled   [4]

Pozemkové úpravy:
- Pozemkové úpravy

Přečtěte si:
Doubravnický zpravodaj
Doubravnický zpravodaj
obsah čísla  03/2023

Dotační program,
příspěvky:
- Obnova kultur. památek
- Podpora sportu, kultury

Možná vám uniklo:
- Školní jídelna

Počasí:
Počasí Doubravník - Slunečno.cz

Obecní geoportál:
logo Geoportál

Kalendář městyse:
Kalendář městyse
verze pro tisk   [ zde ]

Fotogalerie:
www.rajce.net

doubravnik.rajce.net


Programování a správa:
Petr Koukal

Historie kapličky sv. Anny

28.03.2004

Historie kapličky sv. Anny, která stojí poblíž soutoku potoka Rakovce s řekou Svratkou v naší obci.
Na přání paní MUDr.Koukalové roz. Pezlarové napsal dne 19.2. 1992 pan Miroslav Sys - Doubravník 91.

úvod:obraz doubravnického kostela z roku 1867


Ústním podáním se o vzniku kapličky vypravuje toto:

Byla postavena roku 1696 za císaře Leopolda a doubravnického starosty Bergmana jako díkuvzdání pěti svatým za záchranu života topícího se velmože,1) který vjel na koni na krytý most přes "Bunclovku", který měl od minulé povodně podemletý severní pilíř a most se při nové povodni i s pánem na tom koni utrhl a pán se ocitl i s koněm v přívalu vody.

Bylo mu těžké se zachránit, tak v zoufalství začal vzývat pět svatých:

"Ježíš, Maria, Josef, Jáchym, Anna, - zachraňte mne!"

Po chvíli byl nějakým proudem nebo zázrakem vržen ke břehu a po něm se vyškrábal z řeky ven. Kůň umí plavat a tak se také zachránil.

Pán považoval své zachránění za Boží pomoc a nechal pak postavit na nejbližším místě kapličku a do ní umístit obraz s pěti svatými, které vzýval.

Ten obraz po létech neopatrností rodiny Dobrovských z čp.39 (nyní Hrstkovi) od svíček daných blízko k obrazu shořel. Nový obraz už není s pěti svatými, ale se sv.Annou a její dcerou Pannou Marií.2)


obraz sv. Anna
obraz sv. Anna s dcerou Pannou Marií

Klíč od kapličky byl předán do čp.91 a od té doby opatrovala kapličku má babička z matčiny strany Rosalie Sysová (1850-1917).

Po ní opatrování převzala má maminka Marie Sysová (1890-1974),3) která se provdala za mého otce Josefa Sysa (1886-1970), který se do čp.91 z čp.36 (silnicí zbouraný dům) přiženil.

S maminkou jsem kapličku zdobil a uklízel a smetí z lopatky a zvadlé květiny ze dvou váz jsem házel do struhy, která kolem tekla ze mlýna do koželužny a dále do řeky.

V roce 1945 (26.dubna) při bombardování Doubravníka ruskými letadly (němečtí vojáci opravovali před naším domem a svítili si při tom) spadly mezi kapličku a nádraží 3 bomby. Jedna vybuchla blíže nádraží, druhá u nádraží nevybuchla (později ji pyrotechnici nechali vybuchnout) a třetí co spadla blízko kapličky se přerazila o hranu splávku a půlka se špicí a se zápalnou směsí odletěla asi 25 metrů proti proudu potoka a druhá půlka spadla pod splávek.

U kapličky byly roztříštěny dveře, poškozena křidlice a kámen s železným křížkem a letopočtem 1696 na čele štítu kapličky byl spadlý a teprve později nasazen. V naší ulici bylo vyraženo mnoho skel v oknech.

Nové dveře zhotovil Sebestian Životský, střechu opravil František Hron, mladý pokrývač z Brna, návštěvou u Starých, kterému jsem pomáhal. Ubrus s vyšíváním:

"Svatá Anno oroduj za nas"

(chybí čárka) darovala paní Alexandrová. Dřevěné schody zhotovil pan Josef Hrstka starší, také obraz anděla strážného s dětmi na poškozeném mostku nad propastí, dnes už k nepoznání je od Hrstků. Sošky dvou andělů a P.Marie ve skle pochází od paní Musilové (babičky mlynáře pana Musila) ze Sutin (nyní Nachtigalovi).sošky dvou andělů a P.Marie

Dala mi je paní Musilová (i když je evangelička), abych je dal do kapličky.

Po roce 1945 byly v kapličce konány pobožnosti zásluhou slečny Boženy Novotné (zpěvačky u varhaníka Eduarda Jelínka) a kostelníka pana Jana Zichy. Při pobožnostech jsem hrával na harmoniku.

Klíč od kapličky převzala slečna Novotná a od té doby zůstal na faře a ženy se staraly o kapličku samy. Nechaly ji vevnitř vymalovat. Pan Josef Trčka z Olší vymaloval strop jako oblohu s hvězdami.

Před několika lety za faráře Thdr. Aloise Koláře byla provedena generální oprava kapličky mistrem zedníkem panem Cecavou ze Strhářů. Pan Josef Pezlar, klempířský mistr odborně oplechoval oblé stěny štítu u střechy. Dřevěná soška Pána Ježíše z výklenku byla dána do kostela, aby se neztratila.opravená kaplička sv. Anny v roce 2004

Nyní se naše kaplička opět skví ve své kráse a je v ní každý rok na sv. Annu konána pobožnost, jak tomu bylo za pana děkana Jana Hlouška. I když mnozí, co mají na kapličce zásluhu už nežijí, přece si na ně vždycky vzpomeneme a modlíme se za ně.


Miroslav Sýs


Poznámky:

1) Má tetička Aloisie Doubravská (1874-1972) tvrdila, že ten šlechtic se jmenoval Süss. Byla starší sestrou mé maminky a zasadila u kapličky 2 lípy. Jen jedna z nich vyrostla. Měla chránit kapličku.kaplička sv. Anny s lípou. r.1969

Asi v roce 1970 blesk lípu poškodil. V roce 1975 byla skácena, že ohrožovala cihlovou podlahu, která se vzdouvala. Kmen lípy odnesl rozvodněný potok.
U severní strany kapličky býval velký hranatý kámen, na kterém se sedávalo. Soused pan Koukal jej odstranil. Překážel mu v cestě do zahrady.
2) Obraz sv.Anny s Pannou Marií od malíře Pokorného z Tišnova přemaloval po roce 1945 náš malíř Stanislav Bělík.
3) Má maminka říkávala: "Kaplička zachránila naší ulici Dolní Rakovec 26.4. 1945 před vyhořením!"Fotografie z opravy kapličky v roce 1983:  

Celý článek | přečteno 9.656 x   ohlasů 2 Přidat názor Verze pro tisk Sdílet na Fb

Tyto stránky byly vytvořeny prostřednictvím redakčního systému napsaného v PHP jazyce
a nepoužívají soubory cookies k ukládání uživatelských dat.
validní HTML 4.01 validní CSS 2.1 validní RSS 0.91 ochrana proti s.p.a.m.u
optimalizováno pro prohlížeče SeaMonkey , Firefox , Opera a Yandex
data jsou komprimována metodou (gzip)
prohlášení o přístupnosti webu
© 2004 - 2024